Rok 2011

Krzyżu Chrystusa bądźże pozdrowiony

Tak niedawno minął miesiąc maj. Od dawna wiadomo, że to miesiąc maryjny. „Chwalcie łąki umajone, chwalcie z nami Panią świata”, rozbrzmiewało przy przydrożnych krzyżach i figurach.

Nie inaczej było i w tym roku. Mieszkańcy parafii Czernikowo gromadzili się, by śpiewać litanię loretańską i pieśni maryjne. Ale duszpasterzom zależało szczególnie na tym, by modlitwy w miesiącu maju odbyły się przy każdym krzyżu i każdej figurze na terenie parafii. I choć parafia jest rozległa, udało się to osiągnąć. Uczyniono grafik, wyznaczono terminy i codziennie do wyznaczonych miejsc pielgrzymował kapłan, by wraz z wiernymi danej wioski, okolicy, śpiewem chwalić Maryję.

Do rytuału modlitw majowych dołączono także modlitwy o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne z naszej parafii. Tą szczególną intencję przedstawiano Bogu poprzez wstawiennictwo bł. Jana Pawła II.

Na miesiącu maju nie kończą się jednak modlitwy przy przydrożnych krzyżach i figurach. Już 21 czerwca na rozstaju dróg zgromadzili się mieszkańcy Jackowa i okolicznych miejscowości, by uczestniczyć w poświęceniu nowego przydrożnego krzyża – wotum dziękczynnego. „Panu Bogu za otrzymane łaski mieszkańcy Jackowa”, widnieje napis na umieszczonej pod krzyżem tablicy. Po wybudowaniu nowej drogi, zrodziła się ta myśl, że musi przy niej stać krzyż. Myśl tę podjął radny Gminy Czernikowo pan Mirosław Gan, który wraz z mieszkańcami Jackowa doprowadził dzieło do szczęśliwego finału. Poświęcenie krzyża rozpoczęło się Mszą św. wotywną o Krzyżu świętym, której przewodniczył proboszcz parafii Czernikowo ks. kan. Piotr Siołkowski. Obecni byli księża wikariusze, Wójt Gminy Czernikowo z małżonką, fundatorzy i wykonawcy krzyża oraz mieszkańcy Jackowa i okolicznych miejscowości. W homilii ks. Kanonik podziękował wszystkim, którzy podjęli trud postawienia nowego krzyża i przygotowania uroczystości. Podkreślił także, jakże ważne dla chrześcijan są miejsca, gdzie widnieją znaki wiary. Pokazują one ciągłość wiary, która trwa przez pokolenia. A jednocześnie uświadamiają, że życie jest drogą, która prowadzi do Boga. Po Mszy św. głos zabrał pan Mirosław Gan, który przedstawił krótko historię miejsca i podziękował wszystkim, którzy pomogli mu w realizacji przedsięwzięcia. Na zakończenie wszyscy obecni mogli poczęstować się ciastami i słodkościami przygotowanymi przez organizatorów.

Miesiąc maj zainaugurował także spotkania fatimskie. W parafii Czernikowo odbywają się one właśnie przy przydrożnych krzyżach i figurach. Każdego trzynastego począwszy od maja, aż do października mieszkańcy parafii gromadzą się przy wyznaczonej przydrożnej kaplicy, by uczestniczyć we Mszy św. ku czci Najświętszej Maryi Panny. Po Mszy św. rozpoczyna się procesja różańcowa. Niesiona jest figura Matki Bożej Fatimskiej, a wszyscy z modlitwą różańcową na ustach idą w kierunku najbliżej położonej przydrożnej kaplicy, by tam Bożym błogosławieństwem zakończyć spotkanie.

Te wieczorne spotkania gromadzą bardzo wielu ludzi, którzy po dniu pracy, chcą siebie, swoje rodziny, domy i gospodarstwa zawierzyć Bogu poprzez Maryję. A my duszpasterze cieszymy się, że kolejne inicjatywy duszpasterskie zostają przyjęte, a wierni ochoczo na nie odpowiadają.

• Poświęcenie Krzyża w Jackowie 1
  • Poświęcenie Krzyża w Jackowie 2