Rok 2021

Nasze serca dla naszych kochanych Mam

Dzisiaj w Dzień Matki, w naszej parafii o godz. 16.30, nasze dzieci złożyły swoim mamom najpiękniejszy dar, swoje uczestnictwo we mszy św. sprawowanej przez ks. kan. Krzysztofa Graczyka i księży wikariuszy w intencji wszystkich mam z naszej parafii. Wcześniej dzieci w montażu słowno-muzycznym, nad którym czuwała Pani Alina Pejkowska, wyraziły swoją miłość ku swoim mamom i wręczyły każdej mamie kwiaty. Następnie uczestniczyły one w nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i we mszy św. Jest to wspaniałe świadectwo, które ujęło za serce wielu z obecnych na tej modlitwie. A oto:

LAUDACJA NA CZEŚĆ NASZYCH MAM

Kochane Mamy!

Któregoś dnia zapytał mnie uczeń o moją pierwszą miłość. Odpowiedziałem mu bez zawahania, że moją pierwszą miłością była moja Mama. Dlatego do Ciebie, Mamo ślę dzisiaj to serce. Zawsze będzie z Tobą.  Bo któż nad moją kołyską czuwał nieraz w noc ciemną. Któż gorąco się modląc łzy wylewał nade mną. Kto strzegł pierwszych mych kroków, gdy się chwiała dziecina. TYŚ była, TY zawsze, moja Matko jedyna. Za trudy i prace, czyż się tobie o Matko kiedy w życiu odpłacę? Wiem co czynić należy byś się Matko cieszyła: postępować tak jak mnie uczyłaś.

Mama – słowo, które wypowiada jako pierwsze w swoim życiu małe dziecko. Słowo, które zawiera w sobie miłość, troskę, czułość, cierpliwość i poświęcenie. Matka jest dla każdego z nas najważniejszą osobą na ziemi. To pod jej sercem zaczynało bić nasze serce. To jej troskliwa opieka, nocne czuwanie, godziny spędzone przy łóżku w czasie naszej choroby, smutek na twarzy gdy nam coś w życiu nie wyszło, duma z naszych dobrych uczynków i osiągnięć.

„Znam takie ręce, które zawsze błogosławią, znam takie oczy, które śmieją się, gdy ktoś jest w pobliżu, a płaczą, kiedy nikt nie widzi. Znam takie serce, które nigdy nie przestaje kochać, a choć zbolałe, zawsze przebacza. To ręce, oczy i serce matki” (Autor nieznany).

Takie są nasze Mamy. Od chwili poczęcia rozwijaliśmy się pod sercem matki. Nic dziwnego, że u początku życia jako dziecko rozumiemy matkę i bezgranicznie jej ufamy. Czujemy to, co ona czuje, bo matka najwięcej mówi sercem. Matka – to ona zasłaniała przed nami negatywne strony życia: bóle, braki, niewygody. Odsłaniała natomiast to, co najpiękniejsze w życiu.

Św.  Augustyn i św. Fryderyk Ozanam nazwali Matkę Aniołem stróżem, pod którego skrzydłami ukrywamy się, znajdujemy drogę bezpieczną wśród skał i nad przepaściami. Jest Ona promieniem Bożej Opatrzności, bo ona jest po Bogu największą łaską i dobrodziejstwem.

Jak wiele znaczy słowo matka widać doskonale dzisiaj w walce o ludzkie dusze. W czasach, gdy próbuje się niszczyć wszelkie dobre wartości, ktoś chce nawet słowo matka wymazać z ludzkich serc. A przecież ludzkość pozbawiona słowa „matka” będzie powoli zamierała. Zamierać będzie miłość wyznaczająca sens życia  i poświęcenie dla drugiego człowieka.

„Bo jedno jest imię, pośród imion świata, jedno jedyne imię – matka”.

Jedynie Matka, kochająca, potrafi zrobić wszystko dla dobra dziecka. Jedynie Matka gotowa jest zapłacić swoim życiem, za życie swojego dziecka.

Gdy nadeszła pełnia czasów, Bóg nadał imieniu matka szczególną wartość. Przez swojego Anioła zapytał Maryję z Nazaretu czy zgodzi się być Matką. I anioł rzekł do niej – „Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga”.

Owe słowa wyraźnie ukazują zaszczytne powołanie do niezwykłej godności macierzyństwa, które jest pełne Bożej łaski. Tak mówi Matka, która pragnie dobra dla swoich dzieci. I musimy słuchać Jej głosu, bo Jej serce jest przepełnione miłością do nas, jej dzieci. Tak muszą mówić wszystkie matki z miłości do swoich dzieci. Jeśli chcemy, aby inaczej wyglądały dziś nasze rodziny, szkoły i parafie, to potrzeba nam dużo modlących się matek. Jeśli ma być lepiej w domach, rodzinach, społeczeństwie, to koniecznie musi wrócić wiara matek – silna, ufna i głęboka, aby pociągała dzieci ku Boga. Matki muszą dziś ponownie stanąć w pierwszych szeregach obrońców wiary i czystości obyczajów. Matki powinny jak Maryja mówić do swoich dzieci – róbcie wszystko, co Chrystus Wam powie…

Z podziwem patrzę na nasze Matki, te modlące się w kościele, wypłakujące łzy w konfesjonale, wzdychające z bólem w rozmowach. Wiem, że ciężko pracujecie długie godziny, nie myślicie o swojej przyszłości, z czego będziecie żyły, gdy zabraknie sił, a nie będzie renty, dla wielu z was nie będzie nawet miejsca w rodzinnym domu. Ale Wy, żyjecie teraz, jak i zawsze, dla swoich dzieci. Z matczyną miłością ku nim. I z nadzieją, że Wasze dzieci dostrzegą Wasze poświęcenie dla nich i waszą wiarę.

Zawierzcie Bogu! Wasza matczyna miłość to sprawi! Dostrzegą!

Lecz w tej swojej trosce o dzieci nie zapomnijcie wskazywać im swoim życiem na Chrystusa – Dobrego Pasterza, który otwiera dla nas bramę zbawienia. To jest Wasz pierwszy i podstawowy obowiązek. Ważniejszy niż zapewnienie dzieciom dobrego standardu życia. Bądźcie świadome faktu, że jesteście pełne Bożej łaski, wybrane przez Boga i napełnione Jego miłością. Niech ta miłość przemienia świat i Wasze dzieci, niech prowadzi nas wszystkich ku Bogu, który jest źródłem miłości i wszelkiego dobra.

Drogie Matki! Dzisiaj w Wasze święto ogarniamy was, jako duszpasterze swoją miłością i życzliwością, dziękując wam za wasz trud, poświęcenie, uśmiech, miłość i matczyne serce.

Nagranie z wydarzenia jest dostępne tutaj.

• Dzień Matki 2021 1
  • Dzień Matki 2021 2