Rok 2023

160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

160 lat temu, 22 stycznia 1863 r., Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczął się największy w XIX w. polski zryw narodowy – Powstanie Styczniowe. Walka z rosyjskim zaborcą zjednoczyła Polaków, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców, odciskając piętno we wspólnej pamięci i stając się inspiracją dla kolejnych pokoleń bohaterów walk o wolność. Powstanie trwało do jesieni 1864 roku, a swoim  zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, w tym Królestwo Polskie. Na Powstanie Styczniowe, które miało charakter wojny partyzanckiej złożyło się ponad 1200 bitew i potyczek, w których według dostępnych szacunków wzięło udział ponad 200 tysięcy osób. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się przegraną powstańców. Powstanie Styczniowe, mimo rosyjskich represji, przetrwało w narodowej pamięci i stało się inspiracją dla następnych pokoleń bohaterów walczących o niepodległość.

Musimy złożyć hołd tym, którzy wtedy podjęli tę decyzję, szli do nierównego boju i ginęli, pozostawiając swoje rodziny i dzieci, osierocając ich na lata. To był obowiązek, który spełniali wobec narodu. Ich ofiara nie poszła na marne. Kolejne pokolenia spełniły swój obowiązek, pamiętając o nich. My także musimy nieść tę pamięć dalej i mówić, skąd jesteśmy. Aby potęgować pamięć o historii naszego narodu, Związek Jaszczurczy i duszpasterze parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Czernikowie rozpoczęli roczny cykl comiesięcznych mszy za Ojczyznę. Msza ta odbywać się będzie przeważnie w pierwszą niedzielę każdego miesiąca.

Dzisiejsza mszę św. sprawowali Ks. wik. Damian Donderowicz i ks. prob. Krzysztof Graczyk, który wygłosił okolicznościową homilię. Po mszy św. odbyła się prelekcja nt. Powstania styczniowego wygłoszona przez p. Tomasza Sińczaka, doktora nauk historycznych, absolwenta historii oraz historii sztuki UMK, a także członka Akcji Katolickiej.

• 160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego 1
  • 160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego 2