Wspólnoty i organizacje

Liturgiczna Służba Ołtarza

Liturgiczna Służba Ołtarza (ministranci) naszej parafii liczy 37 osób – są to osoby posługujące w liturgii, najczęściej w czasie sprawowania Eucharystii, a także nabożeństw poza Mszą świętą. Tradycyjnym strojem ministrantów, który ma najdłuższą historię jest:

• sutanela – suknia, zakładana w pasie lub sutanna w odpowiednim kolorze liturgicznym

• komża

• pelerynka – zakładana wokół szyi i na ramiona na komżę. Kolor pelerynki również odpowiada okresowi liturgicznemu.

Stopnie formacji ministranckiej

Tak jak każda diecezja dopuszcza różne stroje ministrantów, tak również wyróżnia się różne stopnie posługi ministranckiej. Podstawowymi funkcjami, ustanowionymi przez Dyrektorium Krajowego Duszpasterstwa Służby Liturgicznej są:

• Kandydat

• Ministrant:

• choralista –Zadania choralisty:

• dzwonienie sygnaturką na rozpoczęcie procesji wejścia,

• dzwonienie gongiem podczas ukazania Hostii oraz kielicha z Krwią Pańską,

• dzwonienie dzwonkami w odpowiednich momentach w czasie liturgii,

• odpowiadanie śpiewem kapłanowi w czasie liturgii. Kiedy choralistów jest więcej, jeden z nich powinien dzwonić dzwonkami, a inny gongiem.

• ministrant ołtarza –Zadania ministranta ołtarza:

• przygotowanie ołtarza zarówno przed liturgią jak i w trakcie - rozłożenie korporału,

• przygotowanie naczyń liturgicznych i troska o nie,

• posługa do chleba, wody i wina,

• lavabo,

• pomoc w odebraniu darów ofiarnych.

• ministrant krzyża (krucyferariusz) – niesie krzyż w procesji.

• ministrant światła – dawniej nazywani akolitami, podczas liturgii niosą świece. Udział ceroferariuszy w mszy św.:

• podczas procesji wejścia idą za turyferariuszem i nawikulariuszem, a po obu stronach krucyferariusza,

• w procesji z Ewangeliarzem i podczas odczytywania Ewangelii (poza okresem wielkanocnym),

• w procesji wyjścia prowadzą asystę razem z krucyferariuszem. Udział w liturgii poza mszą:

• w procesji teoforycznej: 2 ceroferariuszy na przodzie po obu stronach krzyża i 2 przed Najświętszym Sakramentem

• ministranci kadzidła (nawikulariusz i turyferariusz) – odpowiadają za kadzidło podczas liturgii. Turyferariusz, idący po prawej stronie, niesie trybularz, inaczej kadzielnicę, a nawikulariusz, idący po lewej stronie, nawikułę, inaczej łódkę. Kadzidło podaje się w następujących momentach:

• obrzędy wstępne (okadzenie ołtarza),

• odczytanie Ewangelii (okadzenie ewangeliarza),

• przygotowanie darów (okadzenie darów na ołtarzu, głównego celebransa, koncelebransów i ludu),

• przeistoczenie (okadzenie Najświętszych Postaci),

• podczas błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

• ministrant księgi – odpowiedzialny za wszystkie księgi, używane podczas mszy św. i nabożeństw. Do jego zadań należą:

• przygotowanie tekstów modlitwy powszechnej,

• przygotowanie czytań mszalnych w lekcjonarzu,

• przygotowuje odpowiednie teksty w mszale,

• zanosi mszał na ołtarz w czasie przygotowania darów i zdejmuje po komunii św.,

• podaje teksty celebransowi, stojąc od jego zewnętrznej strony.

• Lektor – ministrant Słowa Bożego – w Liturgicznej Służbie Ołtarza to ministrant, pełniący funkcję lektora i pobłogosławiony do jej pełnienia przez ks. dziekana. Do jego zadań należy odczytywanie Słowa Bożego, wezwań modlitwy powszechnej, komentarzy mszalnych, może także wykonywać psalmy responsoryjne. Jako starszy z grona ministrantów sprawuje nad nimi opiekę.

• Psałterzysta – lektor, który podczas liturgii wykonuje psalm responsoryjny i aklamację przed Ewangelią.

• Ceremoniarz – mistrz ceremonii – lektor w stopniu ceremoniarza, odpowiada za przygotowanie liturgii i jej poprawny przebieg. Odpowiada bezpośrednio po celebransie za poprawność liturgii. Musi posiadać dużą wiedzę dotyczącą przepisów liturgicznych. Często jako element ubioru nosi krzyż ceremoniarski, nakładany uroczyście przez biskupa. Może pełnić rolę opiekuna parafialnej służby liturgicznej.

Dziewczęta przy ołtarzu

11 stycznia 2021 roku papież Franciszek zezwolił świeckim kobietom na służbę przy ołtarzu, w formie lektoratu i akolitatu, zmieniając zapis Kodeksu Prawa Kanonicznego i zaznaczył, że posługa ta jest udzielana przez akt liturgiczny. Dotychczas, dziewczęta były dopuszczane do ołtarza jeżeli wyraził na to zgodę biskup ordynariusz, decyzją Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 1994 roku.