Rok 2021

Nabożeństwo fatimskie 13.07

W rocznicę trzeciego objawienia NMP w Fatimie nasza wspólnota parafialna zgromadziła się na nabożeństwie fatimskim w kościele parafialnym, aby wspólnie przez wstawiennictwo NMP z Fatimy wypraszać nawrócenie  dla całego świata i nawrócenie naszej wspólnoty parafialnej.

Trzecie objawienie, 13 lipca 1917 r. i wydaje się być najbardziej kontrowersyjne z wielu powodów: to objawienie z Fatimy, daje tajemnicę w trzech częściach, którą to tajemnicę dzieci strzegły gorliwie. Pierwsze dwie części, wizja piekła i zapowiedź przyszłej roli Rosji i sposoby jak zapobiegać temu, nie były ujawnione do czasu, aż Siostra Łucja zapisała je w trzecim życiorysie, na prośbę biskupa, w 1941 r. Trzecia część, zwykle zwana Trzecią Tajemnicą, była potem zakomunikowana biskupowi, który wysłał ją do papieża Piusa XII, nie czytając jej.

Nabożeństwo fatimskie, które jest odpowiedzią na prośbę Maryi i  nawiązuje do objawień Matki Bożej w Fatimie i jest wypełnieniem dwóch wezwań Maryi: do modlitwy różańcowej i do czynienia pokuty za grzeszników, wyzwala w nas gorącą modlitwę, rodzi radość ze spotkania z Maryją, która prowadzi ludzi do Swojego Syna. W czasie nabożeństwa fatimskiego ważne jest nasze nastawienie serca, postawa każdego z nas, którzy chcemy zrozumieć Bożą naukę i odpowiedzieć na nią swoim życiem. Także ważna jest rewizja naszych praktyk religijnych i chrześcijańskiego życia, jak również znoszenia przeciwności, przezwyciężania skłonności do gniewu, uczciwego wypełniania obowiązków swojego stanu, pracy, nauki, tworzenia w domu atmosfery miłości, życzliwości, zrozumienia, gotowości do przebaczenia. Tego wszystkiego uczy nas Chrystus, który powiedział o sobie, że jest cichy i pokorny sercem. Tego uczy też nas Jego Matka, Niepokalana Służebnica Pańska, zatroskana o wszystkich ludzi, których pod krzyżem swojego Syna przyjęła za swoje dzieci w osobie Jana Ewangelisty.

Jan Paweł II podczas Mszy św. 13 maja 2000 r., w 83. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie, powiedział: „Orędzie Fatimy wzywa do nawrócenia, ostrzega ludzkość, aby nie stawała po stronie smoka, który «ogonem zmiata trzecią część gwiazd niebieskich i rzuca je na ziemię» (por. Ap 12, 4)”. Orędzie Fatimy, które przypominamy sobie każdego 13. dnia miesiąca, jest przede wszystkim wezwaniem do nawrócenia, do przemiany życia. Wezwania Matki Bożej do modlitwy to przede wszystkim wezwania do odmawiania Różańca, który staje się drogą prowadzącą do Boga. Poprzez stanie przy Sercu Maryi nabożeństwo fatimskie uczy codziennego trwania w zjednoczeniu z Chrystusem.

Odmawiając Różaniec fatimski w procesji wokół kościoła, nasi parafianie dalią świadectwo swojej wiary i miłości; ufności, że Chrystus spełni to, o co Go proszą; dziecięcego zaufania do Maryi i postawy dojrzałych chrześcijan, którzy starają się czynem jak najlepiej pokazywać owoce swojej wiary, zmierzając drogą, którą jest sam Chrystus i którą najdoskonalej szła Jego Matka.

Dlatego jak najczęściej módlmy się różańcem i powtarzajmy: „O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i pomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia”.