Rozważanie na Niedzielę Miłosierdzia Bożego 24.04

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.
A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane».
Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!»
Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę».
A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym».
Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!»
Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli».
I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.

To już druga niedziela Wielkanocna. Nie bez powodu nazywamy ją niedzielą Miłosierdzia Bożego. Sam Jezus chciał, by to właśnie ten dzień był obchodzony w Kościele pod takim wezwaniem. Mówił o tym św. siostrze Faustynie Kowalskiej. Zupełne odpuszczenie win i kar jest największą i najważniejszą łaską jaką możemy dostać od Boga. Skupmy się więc na Ewangelii jaką otrzymujemy w ten ważny dzień.

„Pokój Wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam” – tymi słowami Chrystus pozdrawia swoich uczniów. Są one skierowane także do nas, chrześcijan. Słowa te nie są tylko zwykłym pozdrowieniem, są darem jaki otrzymujemy dzięki zmartwychwstaniu Jezusa. Chrystus posyła Nas, byśmy głosili Jego zmartwychwstanie całemu światu. Nie trzymajmy tej informacji tylko dla siebie, idźmy i głośmy!

Jezus ustanawia jakże ważny sakrament dla każdego z nas - sakrament spowiedzi. „Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane.” To właśnie dzięki temu sakramentowi możemy z powrotem zbliżać się do Boga. On jest miłosierny i odpuszcza nam wszystkie nasze złe uczynki. Ważne jest by często do Niego wracać, ponieważ On jest czynny w Kościele właśnie w tym sakramencie. Spowiedź pokazuje pełną potęgę i miłosierdzie Boga, a także pozwala nam wrócić na dobrą drogę w życiu.

Prawda ukazana w zmartwychwstaniu jest inna niż nasze ziemskie wyobrażenie i rzeczywistość. Widać to po reakcji Tomasza, który mówi „Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę.” Tomasz z początku nie wierzy w słowa apostołów. Potrzebuje naocznego znaku jakimi są ślady gwoździ na ciele Chrystusa. Natomiast w momencie bezpośredniego spotkania, Tomasz nie potrzebuje już dowodu. Od razu rozpoznaje nie tylko Jezusa, ale także i objawiającego się Boga. Wszelakie sprawdzanie traci w tym momencie sens. Prawda zmartwychwstania jest więc czymś więcej. Nie są to żadne lśniące szaty czy towarzystwo aniołów. Jest to objawienie się samego Boga.

Czy zatem nie zamykamy się na świadectwo wiary jakie słyszymy? Czy wierzymy w prawdę zmartwychwstania? Módlmy się o to, abyśmy doświadczali Zmartwychwstałego i wiedzieli, że On jest „mój”. Powtarzajmy więc za Tomaszem – „Pan mój i Bóg mój!”

Adrian Zatorski
Ceremoniarz