Rozważanie na IV Niedzielę Wielkanocną – Niedzielę Dobrego Pasterza

Słowa Ewangelii według świętego Jana

Jezus powiedział: „Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, do którego owce nie należą, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza. Najemnik ucieka dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach.
Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia i jeden pasterz.
Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je potem znów odzyskać. Nikt mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca”.

A teraz, zanim rozważymy Słowo Boże, posłuchajcie pieśni

Świat chce dziś być obecny w każdym wydarzeniu i życiu każdej osoby, decydować o przekraczaniu kolejnych granic intymności życia człowieka. Jednak w każdym z nas jest lęk przed tym, aby dać się poznać do końca. Może to po prostu zwykłe poczucie wstydu? Przed Jezusem nie muszę się wstydzić. On zna mnie po imieniu, wie doskonale, na co mnie stać. Chce, abym dziś na nowo uświadomił sobie, że tylko wtedy stanę się Jego posłuszną owcą, kiedy uświadomię sobie, że jedynie On jest Dobrym Pasterzem. Tylko On może mi dać życie wieczne. On jest moją nadzieją. W jedności z Nim jest moje prawdziwe bezpieczeństwo.
Zapytaj się siebie szczerze Bracie i Siostro; czy wierzysz, że Jezus umarł za mnie, za Ciebie i że codziennie umiera za nas podczas Mszy świętej? Czy nie czujesz się mniej kochany od innych? Czy pamiętasz chwile, w których jako chrześcijanin byłeś bardzo zagubiony? Czy przeżyłeś ból rozczarowania drugą osobą, która okazała się „najemnikiem” i zostawiła mnie samego w biedzie? Kto okazał Ci wówczas serce i podał pomocną dłoń? Za co chciałbyś podziękować Jezusowi?
„Znam owce moje...”. Ilekroć staję do modlitwy z Jezusem, tylekroć mogę być pewny, że On wie o mnie wszystko. Czy jest coś, czego nie mówię o sobie? Czy czuję się przy Nim bezpieczny?

Panie, dziękuję Ci, Ty jesteś moim pasterzem, dlatego niczego mi nie braknie. Ty pozwalasz mi leżeć na zielonych pastwiskach. Ty prowadzisz mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć, przywracasz mi życie. Czynisz to przez wzgląd na swoje imię (por. Ps 123).