Rozważanie na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego 23.05

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Gdy przyjdzie Paraklet, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On zaświadczy o Mnie. Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku.
Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi».

Dzisiejsze święto przypomina nam jedno z tych wydarzeń, które umożliwiło Apostołom przyjąć Jezusa do końca, przyjąć Moc i nie bać się być świadkiem.

Na początku naszego rozważania zapytajmy: Czy w momencie Zesłania Ducha Świętego ktokolwiek z Apostołów i zgromadzonych w Wieczerniku zdawał sobie sprawę, że oto są zalążkiem Kościoła? Że na głoszone odtąd przez nich z odwagą słowa Ewangelii, poświadczone cierpieniem, a nawet ofiarą życia, odpowie tak wielka grupa ludzi? Że po latach nie będą to już tylko tysiące, lecz miliony, a nawet ponad miliard ludzi na świecie? Zapewne nie, ale tak działa Bóg przez człowieka.

Bracia i Siostry!

Ukazany dziś w Słowie Bożym lęk apostołów uzmysławia nam, czym jest moje życie bez Jezusa i Jego Ducha i dlatego jestem zdolny otworzyć się na życie i na świat na tyle, na ile żyje we mnie moc Ducha Świętego. Bo przecież, jak czytamy w Słowie Bożym: „W nim żyję, poruszam się i jestem”.

To właśnie Jezus każdego dnia staje pośrodku naszych przeżyć i doświadczeń i mówi do każdego z nas: „Pokój tobie”! Chce nas nawiedzać swoim pokojem i dawać nam swego Ducha radości, zwłaszcza gdy opanowują nas lęki i duszą różne obawy. Jeśli nie będzie w nas doświadczenia przebywania z Jezusem to nie będziemy w stanie usłyszeć Jego głosu i przyjąć Jego Ducha. Od głębi naszej modlitwy Słowem zależeć będzie nasza wrażliwość na Jego natchnienia w chwilach zmagań. Wpatrując się codziennie w Jezusa na modlitwie, powinniśmy zauważyć, że Jezus codziennie pokazuje mi swoje ręce i bok, znaki Jego życia i mocy.

„Weźmijcie Ducha Świętego...” mówi Jezus. A co to oznacza dla mnie, dla mojego chrześcijańskiego życia? To znaczy, że powinienem przedstawić Jezusowi swoje serce i je otworzyć, bo właśnie Jezus chce wejść do niego, aby tchnąć w nie swego Ducha. Również powinienem uświadomię sobie, że tak samo zbliża się do mnie i mówi w każdej modlitwie, w sakramentach świętych. Mogę codziennie napełniać się Jego Duchem. Nie stanie się dla mnie mocą, jeśli Go nie przyjmę. Zdaje się na moją decyzję, nawet w tym, co dotyczy odpuszczenia grzechów. Dlatego trzeba, abyśmy dziś w tę Uroczystość Zesłania Ducha Świętego zapytali siebie: Czy nie zaniedbuję Jego natchnień? Co mogę powiedzieć o mojej modlitwie osobistej, o moim życiu sakramentalnym? Warto więc ugasić pragnienie swej duszy, w prawdziwym Źródle Wody Żywej. Warto przychodzić do Jezusa i Jemu zawierzać swoje „pragnienia”, a nie szukać innych, choćby nawet najatrakcyjniejszych, ale „martwych źródeł”. Bo tylko z Nim i w mocy Ducha Świętego uda nam się najskuteczniej wypełniać wolę Bożą.

Na koniec poproś Bracie i Siostro Jezusa, aby tchnął w Ciebie Ducha nieugaszonego pragnienia, byś zawsze Go pragnął i otwierał się na Jego moc. Trwaj w modlitwie serca: „Jezu, pomóż mi kierować się natchnieniami Twojego Ducha!”.