Rozważanie na Uroczystość Trójcy Świętej 30.05

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jedenastu uczniów udało się do Galilei, na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami:
«Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata».

Piękny i głęboki jest znak krzyża kreślony przez matkę lub ojca na czole syna lub córki, któremu towarzyszą słowa: „Niech Cię Bóg prowadzi”. I te słowa przywodzą na myśl właśnie Trójcę Świętą. Tajemnica Trójcy Świętej jest dla nas wezwaniem i zadaniem, abyśmy uczyli się właściwie budować naszą więź z Bogiem, a także nasze wzajemne więzi i relacje. Sługa Boży Stefan Wyszyński często mówił, że nasze życie wspólnotowe, społeczne powinno być odbiciem życia wewnętrznego Trójcy Przenajświętszej. Wypełnione miłością, więzią, jednością i pokojem.

Dzisiejsza Liturgia słowa mówi o szczególnym wybraniu Izraela i bliskości tego narodu z Bogiem. Za wcześnie jeszcze było na dostrzeżenie w Bogu Wspólnoty Osób, ta tajemnica objawiana była ludzkości stopniowo. W Księdze Powtórzonego Prawa autor przypomina o pochodzeniu ludzi od Stwórcy, o wybraniu Izraela i szczególnej opiece Pana w trudnych momentach losów tego narodu, a także o konieczności utrzymania przymierza, czyli o wierności ze strony ludzi. Zatem człowiek jest powołany i poniekąd zobowiązany do relacji z Bogiem.

Natomiast Psalmista prowadzi nas tą samą drogą: zapewnia o wierności Boga w słowie, które dał człowiekowi. Podkreśla, że  Pan jest stwórcą, jest godnym zaufania, rządzi stworzeniem, ocala od śmierci, wreszcie udziela łask tym, co Go oczekują i co w Nim pokładają nadzieję.

Z kolei św. Paweł przypomina Rzymianom i nam o życiu Trójcy w naszym wnętrzu. Bóg zamieszkuje w człowieku. Jest to możliwe poprzez udzielenie ludziom Ducha Świętego. Przyjmując Ducha Świętego przez chrzest, przyjmujemy całość wewnętrznego życia Trójcy Świętej, co w istocie oznacza stanie się jak Bóg,  przebóstwienie. Wobec tego nazwa „dzieci Boże” kryje w sobie godność Bożą, w jakiej człowiek może mieć udział. Jest to możliwe, ponieważ cała natura ludzka, człowieczeństwo spotkała się z bóstwem w Chrystusie. Nigdy nie będziemy Bogiem, ani nie dołączymy do tej Wspólnoty Osób na zasadzie równorzędności, ale jako „przybrane dzieci Boże”. Do tego zostaliśmy stworzeni, a po grzechu przywróceni, co już jest łaską ponad naszą miarę.

Warunkiem powyższego jest nasze życie w jedności z Chrystusem, Synem Bożym, aby osiągnąć chwałę nieba. Tego dotyczy nakaz czynienia uczniów poprzez chrzest. Chrystus staje wobec Apostołów i przed swoim odejściem do Ojca udziela Kościołowi nakazu misyjnego. Pan chce nie tyle nauczać, ile czynić uczniów wśród ludzi. Uczeń to ktoś więcej niż nauczany. Nauczani mogą być wszyscy słuchacze, ale prawdziwie zaangażowany jest ten, kto ma w sobie postawę ucznia Chrystusa – słucha, poznaje i naśladuje Mistrza. W takim rozwija się życie Boże, życie Trójcy.

Chwała Tobie, Trójco Przenajświętsza! Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu!