Menu

Msze Święte:

NIEDZIELA: 8.00; 10.00; 12.00 (dzieci); 16.00 (młodzież)

{kaplica w Osówce: g. 9.00}

 

DNI POWSZEDNIE: 7.00; 17:30

 

KANCELARIA PARAFIALNA:

poniedziałek - piątek: 7:30-8:30, 16.00-17.00

 

SPOTKANIA COMIESIĘCZNE:

Bierzmowani – III niedziela miesiąca godz. 16.00

Dzieci komunijne - I niedziela miesiąca godz. 12.00

2021

Rozważanie na XXIX Niedzielę Zwykłą 17.10

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Jakub i Jan, synowie Zebedeusza, podeszli do Jezusa i rzekli: «Nauczycielu, pragniemy, żebyś nam uczynił to, o co Cię poprosimy».
On ich zapytał: «Co chcecie, żebym wam uczynił?»
Rzekli Mu: «Daj nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, a drugi po lewej Twej stronie».
Jezus im odparł: «Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić, albo przyjąć chrzest, którym Ja mam być ochrzczony?»
Odpowiedzieli Mu: «Możemy».
Lecz Jezus rzekł do nich: «Kielich, który Ja mam pić, wprawdzie pić będziecie; i chrzest, który Ja mam przyjąć, wy również przyjmiecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej lub lewej, ale dostanie się ono tym, dla których zostało przygotowane».
Gdy usłyszało to dziesięciu pozostałych, poczęli oburzać się na Jakuba i Jana. A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł do nich:
«Wiecie, że ci, którzy uchodzą za władców narodów, uciskają je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu».

Oto słowo Pańskie

A teraz, zanim rozważymy Słowo Boże, posłuchajcie pieśni:

Drodzy Bracia i Siostry, chrześcijanie!

Ambicja jest przekleństwem czy błogosławieństwem w życiu człowieka? Czy jest na nią miejsce w życiu wyznawcy Chrystusa? Rozmaite, często przeciwstawne są opinie w tej sprawie. Zamieszanie wokół ambicji trwa od wieków. Wystarczy zajrzeć do pierwszej z brzegu encyklopedii czy przysłuchać się rozmowom, by się o tym szybko przekonać. O rozbieżnościach wśród ludzi z powodu ambicji mówi także dzisiejszy fragment Ewangelii.

Słuchając o roszczeniach, z jakimi wystąpili do Pana Jezusa Jakub i Jan, możemy się bardzo zdziwić. Cała ta rozmowa objawia ich duchową niedojrzałość, zupełnie jakby Pan Jezus rozmawiał z dziećmi. A przecież ci dwaj uczniowie Jakub i Jan to już niebawem filary Kościoła, święci Apostołowie, którzy z mocą gigantów ponieśli Chrystusową Ewangelię na krańce świata. Ta rozmowa toczy się w momencie szczególnym, w drodze do Jerozolimy, chwilę po tym, jak Pan Jezus po raz kolejny zapowiedział, co tam się wydarzy. Jezus i uczniowie są w drodze, ale wygląda to tak, jakby udawali się zupełnie nie w to samo miejsce. Jezus zmierza do Jerozolimy swojej męki, uczniowie idą do Jerozolimy triumfu. On chce ich przygotować na te najtrudniejsze chwile, po ludzku potrzebuje też pewnie ich zrozumienia i wsparcia, oni chcą zaklepać sobie najzaszczytniejsze miejsca w Jego królestwie, jakby wcale nie słyszeli, co do nich mówi. Znamienne jest także oburzenie, którym reszta uczniów reaguje na zapytanie braci. Oni niestety również ignorują Jezusa, a oburzają się z zazdrości i niezadowolenia, że sami nie wpadli wcześniej na to, co Jakub i Jan.

Tragiczny pokaz ludzkiej małości. A Pan Jezus nie gardzi człowiekiem, nie wzgardził uczniami nawet w takiej sytuacji. Cierpliwie tłumaczy, na czym polega Jego królowanie. Że Jego kielich to bezmiar cierpienia, męka podjęta w zjednoczeniu z wolą Ojca dla zbawienia świata. Uczestnictwo w tym kielichu, bliskość z Jezusem, pełnienie woli Bożej prowadzi rzeczywiście do chwały, jednak droga wiedzie przez krzyż.

Bóg nie neguje ludzkich ambicji i pragnień, ale wskazuje na właściwy sposób ich realizacji. Dążenie do zwycięstwa i chwały jest naturalne, ale jako chrześcijanie musimy to rozgrywać w perspektywie wieczności i na wzór Jezusa.

Drodzy Bracia i Siostry!

Pycha rzeczywiście niszczy człowieka, a posiada także „córki”, które jeszcze bardziej deformują jego oblicze. Są nimi:

  1. Duma. Człowiek dumny chce się odróżniać od innych i wynosi się ponad nich.
  2. Pogarda. To postawa, w której lekceważy się bliźnich, uważa się innych za gorszych od siebie lub siebie uznaje się za kogoś lepszego i pobożniejszego.
  3. Samolubstwo. Człowiek samolubny lubi podziwiać siebie, czy to za urodę, pobożność, czy z powodu innych zalet.
  4. Zarozumiałość. Jest to postawa, w której następuje przecenianie swoich sił, a lekceważenie innych. Najczęściej łączą się z tą postawą nieposłuszeństwo i upór.
  5. Plotkarstwo. Pyszałek najbardziej lubi obmawiać, osądzać, krytykować i dopatrywać się błędów u innych.
  6. Faryzejska obłuda. Taki człowiek pokazuje siebie lepszym, niż jest w rzeczywistości.

A więc reasumując,  drogą do chwały jest krzyż. To okoliczność bardzo szczęśliwa, bo krzyż towarzyszy nam na świecie w sposób nieuchronny, ale podjęty z Jezusem gwarantuje nam miejsce w królestwie Bożym. Z kolei władza jest elementem ludzkiego porządku, ale i tu mamy wzór Jezusa. On nie zabrania sprawować władzy, zajmować ważnych stanowisk czy pierwszych miejsc. On tylko przypomina i wskazuje własnym przykładem, że ten jest największy, kto służy: „kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich”. Sprawowanie władzy to trud ciągłego negowania siebie dla dobra wspólnego, to godzenie się na słabość tych dla których się pracuje, to odpowiedzialność za dobrostan najsłabszych i za stworzenie warunków działania najlepszym. 

Wasz Ks. Proboszcz
Ks. kan. dr hab. Krzysztof Graczyk

Wróć

Kontakt

Parafia p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Czernikowie

ul. 3 Maja 13
87 – 640 Czernikowo
woj. kujawsko – pomorskie,
pow. toruński, gm. Czernikowo,
tel. +48 54 288 92 41
tel. +48 519 496 293
e-mail: czernikowo@diecezja.wloclawek.pl

[obiekt mapy] Lokalizacja Parafii na mapie