Rozważanie na II Niedzielę Adwentu 05.12

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Było to w piętnastym roku rządów Tyberiusza Cezara. Gdy Poncjusz Piłat był namiestnikiem Judei, Herod tetrarchą Galilei, brat jego Filip tetrarchą Iturei i Trachonitydy, Lizaniasz tetrarchą Abileny; za najwyższych kapłanów Annasza i Kajfasza skierowane zostało słowo Boże do Jana, syna Zachariasza, na pustyni.
Obchodził więc całą okolicę nad Jordanem i głosił chrzest nawrócenia dla odpuszczenia grzechów, jak jest napisane w księdze mów proroka Izajasza: «Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego! Każda dolina zostanie wypełniona, każda góra i pagórek zrównane, drogi kręte staną się prostymi, a wyboiste drogami gładkimi! I wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże».

To już druga niedziela adwentu. Wciąż żyjemy w oczekiwaniu na narodziny Chrystusa, jednocześnie przygotowując się do jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Czas, który nas od tego dzieli, upływa pod znakiem korzystania z dzieła Odkupienia, ale z jednoczesnym oczekiwaniem na jego końcowy akcent, którym jest właśnie paruzja. To ona będzie dopełnieniem tego dzieła. Nasze oczekiwanie na Pana nie powinno być jednak bierne, a  dobrze pokierowane. Przypomina nam o tym dzisiejsza Ewangelia.

Św. Łukasz ukazuje nam dzisiaj postać Jana Chrzciciela jako powołanego przez Boga. Głosi on ludziom dzieło zbawienia przez Boga. Nawołuje do czynnego oczekiwania na jego przyjście. Jako chrześcijanie powinniśmy cały czas przygotowywać drogi dla Pana, ponieważ Jego zbawienie obejmie cały świat, każdą dolinę i górę. Każdy z nas ujrzy zbawienie Boże, więc im bardziej się do niego przygotujemy, tym lepiej dla każdego z nas. Tego właśnie chce św. Jan – ogłasza chrzest nawrócenia dla odpuszczenia naszych grzechów. Wzywa nas, by w czasie adwentu, zmienić myślenie, nawrócić się. Czynne oczekiwanie na paruzję jest właśnie ciągłym nawracaniem się i prostowaniem własnych ścieżek, aby móc przygotować drogę Panu.

Zatem aktywnym oczekiwaniem na Pana należy właściwie pokierować, w zależności od sytuacji w jakiej się znajdujemy. Żyjąc już w trakcie dzieła Odkupienia, możemy liczyć na pomoc od Jezusa Chrystusa, który darzy nas wszelkimi łaskami. Wykorzystując dobrze ten czas powinniśmy cały czas doskonalić się i nawracać, aby być dobrze przygotowanymi na powtórne przyjście Chrystusa. Wykorzystajmy do tego czas adwentu, aby pochylić się nad własnym życiem i postarać się je udoskonalić.

Adrian Zatorski
Ceremoniarz