Rozważanie na IV Niedzielę Adwentu 24.12

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a dziewicy było na imię Maryja. Wszedłszy do Niej, anioł rzekł: «Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami ». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co by miało znaczyć to pozdrowienie.
Lecz Anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie on wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca».
Na to Maryja rzekła do Anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?»
Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, którą miano za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego».
Na to rzekła Maryja: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego».
Wtedy odszedł od Niej Anioł.

Do Maryi przyszedł anioł i zwiastował jej, że będzie matką Zbawiciela. Była to dla niej rzecz niezrozumiała. Trudności ze zrozumieniem tej prawdy mieli nawet uczeni w piśmie, a co dopiero skromna dziewczyna. Faryzeusze i uczeni w piśmie rozminęli się z Mesjaszem, bo mieli pomysł na Mesjasza według własnej woli. Mesjasz według nich miał wyzwolić Naród Wybrany, między innymi z niewoli politycznej. Był to pomysł na Mesjasza o charakterze politycznym.

Maryja na propozycję anioła wypowiada słowa „…niech mi się stanie według słowa twego”. Zgadza się, mimo, że jest to dla niej prawie niepojęte i od samego początku zapowiada cierpienie. Gdy św. Józef dowiedział się o tym chciał ją potajemnie opuścić. Jednak to bezwzględne podporządkowanie się woli bożej przyniosło radość nocy betlejemskiej.

Gdy my wsłuchujemy się w głos Boga rozpoznajemy Jego wolę. Kiedy żyjemy w zgodzie z wolą bożą bywamy czasem wystawiani na próbę i spotykamy się z doświadczeniami takimi jak choroba, odrzucenie, samotność. Akceptacja woli bożej na wzór Maryji daje nam uspokojenie, napełnia nas nadzieją.