Rozważanie na XXIII Niedzielę Zwykłą 10.09

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata.
Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi. A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik.
Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, cokolwiek zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.
Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwóch z was na ziemi zgodnie o coś prosić będzie, to wszystko otrzymają od mojego Ojca, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich».

Sztuka braterskiego upominania jest swego rodzaju sprawdzianem miłości bliźniego. Wobec czyjegoś przewinienia przeciwko mnie, można zająć wiele postaw, z których ta jedna jest zachowaniem chrześcijańskim. Jest też najtrudniejsza ze wszystkich możliwości. Łatwiej, choć nie po chrześcijańsku, jest użyć bezzwłocznie środków przymusu, by wyrównać rachunki. Łatwiej jest skreślić tą osobę z listy znajomych, lub wspaniałomyślnie uznać, że nic się nie stało, choć to nieprawda. Łatwiej jest się uśmiechać przyjaźnie, a ulżyć sobie obmawiając po kątach. Najtrudniej jest stanąć z kimś w cztery oczy i upomnieć go w taki sposób, aby wysłuchał, zrozumiał, podjął poprawę. Jeśli mimo starań porozumienie nie zostanie osiągnięte, należy podjąć kolejne kroki, aż do odwołania się do autorytetu Kościoła. Nigdy jednak nie można zapomnieć, że kolejność tych kroków należy do istoty chrześcijańskiego zachowania się w takich przypadkach. Nie można zaczynać od końca, od najmocniejszych argumentów, pomijając wcześniejsze działania.

Dlaczego jest to aż tak istotne, że Jezus podaje nam tak szczegółowe wskazówki? Ponieważ chodzi o to, że motywem działania chrześcijanina ma być dobro drugiego człowieka. Od tego nie możemy się uchylić, bo na tym polega przykazanie miłości bliźniego. Zarówno działania odwetowe jak i zaniechanie reakcji na grzech czy pobłażanie złu, nie są postawami chrześcijańskimi, bo nie służą dobru człowieka, który zgrzeszył. Wzorem Pana Jezusa trzeba rozróżniać grzech od osoby grzesznika. Kochając osobę należy piętnować grzech. Grzech bowiem niszczy nie tylko tego, który się go dopuszcza, ale również całą wspólnotę. Dlatego właśnie to Kościół-wspólnota jest tu ostateczną instancją i ma prawo rozsądzić spory pomiędzy braćmi. Mocą władzy ustanowionej przez Pana Jezusa Kościół daje wiążącą wykładnię prawa Bożego i wskazuje bezpieczną drogę do Królestwa Niebieskiego.

Bogu bardzo zależy na jedności. On sam jest jej źródłem i występowanie przeciwko jedności jest występowaniem przeciwko Bogu. To swoisty papierek lakmusowy w wielu międzyludzkich sytuacjach: nie jest dobre to, co prowadzi do rozłamów i niezgody; jest słuszne to, co buduje jedność i pokój między ludźmi. Nawet jeśli pozory pewnych działań, albo jakaś argumentacja, próbuje nas przekonać o odwrotnym wartościowaniu.

Jezus zapewnia o swojej obecności we wspólnocie Kościoła, nie tylko jako całości. Chce abyśmy byli pewni, że wspiera swoją opieką i wstawiennictwem u Ojca, nawet dwuosobową, najmniejszą wspólnotową komórkę Kościoła. Zbyt słaba jest nasza wiara w tę, konkretną przecież, obietnicę: „Jeśli dwóch z was na ziemi zgodnie o coś prosić będzie, to wszystko otrzymają od mojego Ojca”. Małżonkowie, rodziny, przyjaciele, współpracownicy, wszyscy powinniśmy bez wahania i na co dzień korzystać z tego sposobu na modlitwę skuteczną, i w obecności Jezusa. Jedyny problem leży po naszej stronie, jeśli nie mamy odwagi tej wspólnej modlitwy zaproponować. Ale to piękne pole do naprawy naszych obyczajów i zaproszenie do pogłębienia relacji i tych z ludźmi i tej z Bogiem.