Rok 2021

Obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości

Dnia 11 listopada 2021 roku o godz. 10.00 w naszej parafii rozpoczęły się obchody uroczystości 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Przed mszą św. wystąpiły dzieci z naszego przedszkola z krótkim montażem słowno-muzycznym. Ich profesjonalizm w wykonywaniu recytacji i śpiewu zachwycił zebranych w naszym kościele. Po nich wystąpił Zespól „Jutrzenka” śpiewając pieśni przybliżające tamte dni. Następnie Ks. proboszcz naszej parafii ks. dr hab. Krzysztof Graczyk dokonał wprowadzenia do poświęcenia i zasadzenia dębu, który został nazwany na część Błogosławionego Kardynała Wyszyńskiego. „Stefan”. Po wprowadzeniu i krótkiej refleksji Ks. Proboszcz poprosił: p. Wójta Gminy Czernikowo Tomasza Krasickiego, p. Przewodniczącego Rady Gminy Czernikowo Rafała Rutkowskiego, p. Przewodniczącą Rady Parafialnej Katarzynę Marchlewską i Przewodniczącego Związku Jaszczurczego w Czernikowie p. Tomasza Lewandowskiego, aby dokonali symbolicznego zasadzenia dębu. Dąb został posadzony na placu przy kościele od strony północnej. Następnie odbyły się okolicznościowe przemówienia i rozpoczęła się msza św. którą sprawował na prośbę ks. Proboszcza ks. Damian Donderowicz nasz wikariusz. Po mszy św. udano się pod pomnik do gminnego parku, gdzie złożono kwiaty i znicze. Natomiast wieczorem z inicjatywy Związku Jaszczurczego w Czernikowie odbyło się ognisko patriotyczne. Zgromadzeni nasi mieszkańcy śpiewając patriotyczne pieśni uczcili 103 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Krótka refleksja

103 lata temu, 11 listopada 1918 r., w chwili kiedy milkły działania wojenne na Zachodzie Europy, przybyły z Magdeburga do Warszawy Józef Piłsudski przejął władzę wojskową i stał się Tymczasowym Naczelnikiem Państwa.

Wydarzenia listopada 1918 r. szeroko opisywano i komentowano niezależnie od różnic politycznych czy społecznych. Powszechnie w społeczeństwie polskim dominowało przekonanie o wyjątkowości tej chwili. Księżna Maria z Branickich pisała: „Dzień dzisiejszy należy do historycznych, do niezapomnianych, do weselszych, do triumfalnych! Jesteśmy wolni! Jesteśmy panami u siebie. Stało się i to w tak nieoczekiwanych warunkach”.
Redakcja „Kuriera Warszawskiego” tak oto informowała czytelników: „I doczekaliśmy się rzeczy, przekraczającej już granice dociekań ludzkich, doczekaliśmy się, że te właśnie moce, które Polskę rozdarły, padły upokorzone i same rozdarte, choć walczyły w przeciwnych obozach. A Polska zjednoczona, zmartwychwstaje”.

Odzyskanie nieodległości oznaczało kres militarnych i dyplomatycznych starań pięciu pokoleń Polaków o Ojczyznę. Architektami odrodzonej II Rzeczypospolitej byli mężowie stanu: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, gen. Józef Haller, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos i Wojciech Korfanty oraz dyplomaci. Wywodzili się oni z licznych środowisk politycznych, posiadali różne wizje odradzającego się państwa, ale łączył ich nadrzędny cel odbudowania Polski niezależnej i suwerennej. Oni też wywarli największy wpływ na kształtujące się granice odrodzonej Niepodległej Polski. Ostatecznie ustalono je dopiero w 1921 r. w wyniku Traktatu Wersalskiego, powstań: śląskich, wielkopolskiego i sejneńskiego, plebiscytów narodowościowych i Traktatu Ryskiego.

Listopad 1918 roku przyniósł także odrodzenie się polskiej dyplomacji. 16 listopada 1918 r. wysłano pierwszą depeszę dyplomatyczną, w której Tymczasowy Naczelnik Państwa notyfikował powstanie niepodległego i suwerennego Państwa Polskiego. Ten dzień uznaje się za początek odrodzenia się polskiej dyplomacji po okresie zaborów. Pierwszym Ministrem Spraw Zagranicznych II Rzeczypospolitej został Leon Wasilewski, a jego następcą, pełniącym równocześnie funkcję premiera, światowej sławy pianista i kompozytor Ignacy Jan Paderewski. Po nim tekę objął Stanisław Patek, adwokat, sędzia Sądu Najwyższego, późniejszy Ambasador RP w Tokio i Waszyngtonie.

Zdjęcia z uroczystości są także dostępne pod tym linkiem.

• 103 rocznica odzyskania niepodległośći 1
  • 103 rocznica odzyskania niepodległośći 2