Rozważanie na III Niedzielę Zwykłą 23.01

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem, więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono. W owym czasie:
Powrócił Jezus mocą Ducha do Galilei, a wieść o Nim rozeszła się po całej okolicy. On zaś nauczał w ich synagogach, wysławiany przez wszystkich.
Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać.
Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, znalazł miejsce, gdzie było napisane: «Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski Pana».
Zwinąwszy księgę, oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Niego utkwione.
Począł więc mówić do nich: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście».

Drodzy Braci i Siostry Chrześcijanie!

Słowa dzisiejszej Ewangelii, Łukasz kieruje do Teofila, jednakże chciałbym, abyś przeczytał ten list, jako pisany do Ciebie osobiście. Chce byś wiedział, że Ty również jesteś „Teofilem”, gdyż po grecku oznacza to „przyjaciel Boga” lub „umiłowany przez Boga”. Łukasz kierował swoją Ewangelię głównie do odbiorców, którzy pochodzili z ludów innych narodów, i przedstawiał Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela Żydów i ludzi innych narodów. Słowa Ewangelii mają moc Ducha. Powinieneś czerpać z niej często, aby przekonywać się o całkowitej pewności swojej wiary.

Czytamy, że Jezus w mocy Ducha wraca do Nazaretu – Swojego rodzinnego miasta. Wiemy, że jest to powrót po czterdziestu dniach modlitwy i postu na pustyni. Może teraz myślisz, że człowiek nie jest w stanie tyle wytrzymać, jednak dla człowieka, który oddał życie Bogu, wszystko jest możliwe: „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” (Flp 4, 13). Owocem modlitwy, postu, robienia wszystkiego w imieniu Jezusa jest życie w mocy Ducha, jednakże ich brak osłabia nas, nasze życie duchowe, relacje z Bogiem. Jak często znajdujesz, choć chwilę, na modlitwę? Jak często robisz dobrowolny post? Czy Twoja relacja z Bogiem kończy się tylko na wieczornej modlitwie?

Jezus wzbudza podziw u ludzi w synagodze, słuchających wypowiadanych przez Niego słów z mocą. Jezus nie boi się głosić niewygodnej dla niektórych słuchaczy prawdy, bo wie, że owe słowa pokrywają się z jego czynami, jest pewny w spełnianiu swojej „misji”. Żyję On z głębokim przekonaniem, że „Duch Pański spoczywa na Nim” (Łk 4,18). Chciałbym, aby Nasze czyny pokrywały się do czynów Jezusa. Wiemy, że nigdy nie będziemy tacy sami jak On, gdyż jesteśmy zwykłymi grzesznikami, lecz możemy się do Niego upodabniać i starać się być jak On. „A ja wam mówię: Miłujcie waszych wrogów, pobłogosławcie tych, którzy was przeklinają. Miłujcie tych, którzy was nienawidzą, i módlcie się za tych, którzy was obrażają i prześladują” (Mt 5,44). Twoja osoba, Twoje zachowanie ma być świadectwem o Jezusie. Ty możesz być pierwszą - i mam nadzieję nie ostatnią - „ewangelią”, jaką przeczytają ludzie wokół Ciebie. Głoś ewangelię zawsze, a jeśli to konieczne, używaj słów. Nie wstydź się Jezusa, bo: „Kto się bowiem Mnie i słów moich zawstydzi przed tym pokoleniem wiarołomnym i grzesznym, tego Syn Człowieczy wstydzić się będzie, gdy przyjdzie w chwale” (Mk 8,38). Jezus chce Ci coś przekazać: „Idź na cały świat i głoś dobrą nowinę każdemu stworzeniu, kto Mnie przyjmie, będzie zbawiony, a ja będę go miłował, przyjdę i uczynię jego serce Moim domem, i pamiętaj, że zawsze będę z Tobą, aż do końca świata”.

Jeśli mówimy już o końcu świata, to chyba każdy z Nas czeka na paruzję i podobne słowa jak w dzisiejszej ewangelii: „Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście”. Na pewno chcesz, być gotowy na tą chwilę, aby biodra Twoje były przepasane, sandały na Twoich nogach. Nikt nie wie, kiedy dzień powrotu Jezusa Chrystusa na Ziemię nastąpi „Wróci już nie jako sługa, a Król wszechświata” (Obj 19, 11-13). Nastanie czas Królestwa Jezusa i wiernych mu ludzi (Obj 20,4). Nikt nikomu już nie wyrządzi krzywdy. Brak wojen, czas pokoju (Iz 11,19;  Mic 4,2-4). Jednak czy zwracasz uwagę na proroctwa, apokalipsa ostrzegała Nas od dawna. Nawrócenia Ortodoksyjnych Żydów na Chrześcijaństwo (Rz 11,25) czy całkowite wyschnięcie rzeki Eufrat (Ap Jana 16,12).  Możemy też wspomnieć o wprowadzeniu oznaczenia człowieka – Znamię Bestii – czy jednoczenie się religii, co doprowadzi do fałszywej jedności i fałszywego pokoju (Ap 17). Studiując uważnie całą Biblię – Stary Testament, który się wypełnił i wypełnia oraz Apokalipsę możemy nawracać się, wierzyć w Ewangelie i czekać. Pamiętaj jednak, że jeśli w sercu uwierzysz i wyznasz ustami, że Jezus jest Panem – BĘDZIESZ ZBAWIONY. Jezus jest jedyną Drogą do Nieba. Jeśli nie wiesz, czy jeśli umrzesz tej nocy, to trafisz do Nieba, to na pewno potrzebujesz otrzymać darmowy prezent, który Bóg ma dla Ciebie – życie wieczne. Uwierz w sercu i pomódl się: Drogi Boże, proszę, przebacz mi moje grzechy. Wierzę, że Jezus Chrystus umarł za mnie na krzyżu i zmartwychwstał po trzech dniach. Amen.

Jakub Buler
Przewodniczący LSO