Rozważanie na V Niedzielę Zwykłą 06.02

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Pewnego razu – gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret – zobaczył dwie łodzie stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy.
Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: «Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!» A Szymon odpowiedział: «Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i nic nie ułowiliśmy. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci». Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na współtowarzyszy w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli; i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały.
Widząc to, Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: «Wyjdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiekiem grzesznym». I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali; jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona.
A Jezus rzekł do Szymona: «Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił». I wciągnąwszy łodzie na ląd, zostawili wszystko i poszli za Nim.

Dzisiejszy świat zewnętrzny zalewa nas taką ilością informacji, że wpędza nas w stan frustracji i rozkojarzenia, zaciemnia nasze życie wewnętrzne. I choć każdy człowiek jest istotą materialną, cząstką kosmosu, to jest także istotą duchową i ma swój świat wewnętrzny. Trzeba tylko poznać jego wielkość, piękno i głębię. Zrozumieli to ci, którzy – nie bacząc na możliwość wygodnego życia, przywilejów, zaszczytów – pozostawili wszystko, by pójść za Jezusem, służyć Mu, wędrować z Nim, pozyskiwać nowych i wiernych uczniów, zwolenników, ci, którzy byli w stanie oddać za Niego swoje życie.

Dlatego Bracia i Siostry, moc Jezusa wkraczającego w nasze życie rzuca człowieka na kolana. Z jednej strony uznajemy w Nim Boga i Pana, z drugiej odczuwamy lęk przed wszystkim, co nas przerasta. Tak jak to było przy tym połowie ryb – jego niesłychana obfitość wstrząsnęła rybakami. Pragniemy, aby Boża łaska zapewniała nam ludzki dostatek i ludzką normalność, ale kiedy Bóg wkracza ze swoim działaniem tak spektakularnie, Jego hojność i ogrom Bożej miłości może przerażać.

Ewangeliczny połów ryb przedstawia Kościół z Jego doświadczeniem obecności i działania w Nim Boga. Tak jak bezowocny okazał się całonocny trud rybaków, choć był podjęty z uczciwych pobudek i wedle kanonów sztuki rybackiej, tak nie ma sensu i pozostanie bezowocną każda działalność religijna, choćby najstaranniej przygotowana i perfekcyjnie przeprowadzona, która byłaby tylko ludzką inicjatywą, bez Boga. Z kolei wszystko co jest uświęcone Bożą obecnością i rodzi się z ludzkiego posłuszeństwa przynosi obfite owoce.

Jezus nie potępił małego ludzkiego szczęścia galilejskich rybaków. Przecież większość z nich pozostała nad jeziorem przy łodziach i dalej zarabiali w ten sposób na utrzymanie swoich rodzin. Jednak tajemnica Bożego powołania wyrywa niektórych z całej przewidywalności ich życia, zdumiewa rozwojem wypadków, przyprawia o zawrót głowy szybkością zmian i poszerzeniem horyzontów. „Wypłyń na głębię”, to znaczy daj się pociągnąć Jezusowi do nowych zadań zgodnie z Jego zaleceniami. Zobacz w tym wszystkim, do czego przykładasz ręce i serce, moc działania Boga i Jego sprawczość.

Lęk może być naturalną ludzką reakcją w takiej sytuacji, ale Jezus to przewiduje i uprzedza swoim „nie bój się”. Nie bój się, bo podejmując Boże powołanie zapewniasz sobie pewny i stabilny sens życia. Wśród różnych zawirowań i trudów właśnie sens pozostanie niezachwiany, jeśli będzie oparty na wypełnieniu woli Posyłającego. Niech cię nie zniechęca twoja ludzka słabość, bo ona nie jest dla Boga przeszkodą. Bóg nie wybiera najlepszych, tylko współpracuje z tymi, którzy odważą się na Jego słowo odpowiedzieć dyspozycyjnością. Nie bój się smutku czy samotności, bo Jezus nie pozostawi cię nigdy samego i w każdej sytuacji będzie ci towarzyszył mocą swojego Ducha i swoją łaską. Nie bój się ludzkiej oceny, może wzgardy, bo względy ludzkie i tak są chimeryczne, i nie od uznania u ludzi zależy twoje szczęście. Nie bój się trudów, wyrzeczeń, rezygnacji z własnych planów, bo Pan wynagrodzi ci to pociechą, która przekracza wszelkie twoje oczekiwania.

I jeszcze jedno ważne dopowiedzenie: powołanie, to nie tylko Boże zaproszenie do kapłaństwa służebnego, czy życia konsekrowanego; powołanie, to nie tylko odnalezienie swojej drogi życiowej w związku małżeńskim; powołań jest niemal tak wiele, jak ludzi, bo dla każdego Pan Bóg ma plan szyty na jego miarę. Kto odpowiada na głos powołania i wiernie je wypełnia, ten jest szczęśliwy, a jego życie spełnione.

Panie Jezu – naucz nas trwać przed Tobą w pokorze i słuchać, abyśmy usłyszeli, co Ty, nasz Boże, chcesz nam powiedzieć.