Rozważanie na XIII Niedzielę Zwykłą 26.06

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Gdy dopełniał się czas wzięcia Jezusa z tego świata, postanowił udać się do Jerozolimy i wysłał przed sobą posłańców. Ci wybrali się w drogę i przyszli do pewnego miasteczka samarytańskiego, by Mu przygotować pobyt. Nie przyjęto Go jednak, ponieważ zmierzał do Jerozolimy.
Widząc to, uczniowie Jakub i Jan rzekli: «Panie, czy chcesz, a powiemy, żeby ogień spadł z nieba i zniszczył ich?»
Lecz On odwróciwszy się zabronił im. I udali się do innego miasteczka.
A gdy szli drogą, ktoś powiedział do Niego: «Pójdę za Tobą, dokądkolwiek się udasz».
Jezus mu odpowiedział: «Lisy mają nory i ptaki powietrzne gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł wesprzeć».
Do innego rzekł: «Pójdź za Mną».
Ten zaś odpowiedział: «Panie, pozwól mi najpierw pójść i pogrzebać mojego ojca».
Odparł mu: «Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych, a ty idź i głoś królestwo Boże».
Jeszcze inny rzekł: «Panie, chcę pójść za Tobą, ale pozwól mi najpierw pożegnać się z moimi w domu».
Jezus mu odpowiedział: «Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa Bożego».

Pójście za Jezusem  to temat przewodni czytań tej niedzieli. Posłuchajmy zatem utworu, który mówi jak kroczyć drogą Chrystusa:

W życiu każdego z Nas chodzi o to, abyśmy szli za Jezusem oraz wypełniali Jego plan. Niestety czasem myślimy w taki sposób, aby to Jezus miał iść za nami i pomagać nam w spełnianiu naszych planów. Jeżeli stoimy przed bardzo ważną decyzją, ale również i mniej oczywistą sytuacją należy prosić Boga, aby to On wskazał nam tą drogę, którą mamy kroczyć, gdyż „Jezus odpowiedział: Ja jestem drogą, prawdą i życiem.” J 14, 6a. Zadajmy sobie właśnie to pytanie czy w codzienności szukamy woli Bożej czy też wolimy kroczyć własnymi drogami.

Dzisiejsza Ewangelia ukazuje prawdziwy współudział uczniów oraz ich obowiązki w dziele, do jakiego powołuje ich sam Jezus. Chrystus uczył Jakuba i Jan, że na ludzką nieżyczliwość mamy odpowiedzieć tym, co jest w nas najlepsze: „Błogosławcie tych, którzy was prześladują. Błogosławcie, a nie złorzeczcie. […] Nikomu złem za zło nie odpłacajcie. Starajcie się dobrze czynić wszystkim ludziom. Jeżeli to jest możliwe, o ile to od was zależy, żyjcie w zgodzie ze wszystkimi ludźmi. […] Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj.” Rz 12, 14-21. Jako uczeń Chrystusa, musimy być gotowi do przebaczenia i porzucenie myśli o zemście, a w dodatku  ewangelizować tych, którzy są wrogo nastawieni do Chrystusa, Jego Ewangelii i do nas samych. Jezus tym zachowaniem oraz udaniem się do innej miejscowości uczy nas, byśmy nie skupiali uwagi na tych, którzy nas odrzucają, ale szli do tych, którzy są gotowi przyjąć Chrystusową Ewangelię.

Pierwszy kandydat na ucznia zgłasza się sam, ale słyszy jak trudne są warunki uczestnictwa w życiu Syna Człowieczego. Aby być dobrym uczniem, trzeba być w gotowości do radykalnych wyrzeczeń. Jezus jest tym, który nie ma stałego domu, nie dlatego, że wybrał bezdomność jako sposób życia. Jezus i Jego uczniowie wypełniając plan głoszenia królestwa Bożego, muszą być cały czas w drodze do drugiego człowieka.

Drugi kandydat wezwany przez Jezusa gotów jest Go posłuchać, ale stawia warunek: chce wpierw wypełnić obowiązki rodzinne. Trzeci kandydat natomiast sam się zgłasza, ale zwraca się z prośbą: chce pożegnać się z tego domem. Jezus mu odmawia gdyż sprawa Królestwa Bożego góruje nad wszystkim innym. Pójście za Jezusem wiąże się pozostawienia dotychczasowego stylu życia, a nawet „zaniedbania” obowiązków rodzinnych. Jezus chce, aby jego uczniowie bezwarunkowo odpowiedzieli na swoją łaskę powołania. Słowa: „Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych, a ty idź i głoś królestwo Boże”, wskazują na potrzebę pełnego  i całkowitego oddania się Jezusowej misji. Uczniów Jezusa Chrystusa obowiązuje nowy ład serca.

Może i w dzisiejszych czasach pójście za Jezusem  i ewangelizacja świata kojarzy się z kapłaństwem czy życiem konsekrowanym, jednakże przecież Chrystus jest jedynym Zbawicielem wszystkich ludzi, a zatem zaprasza wszystkich, aby za Nim szli. Ewangelizacja tak naprawdę polega w gruncie rzeczy na przekonywaniu, że Jezus Chrystus jest drogą do Boga Ojca oraz do życia wiecznego. To Bóg ma być w centrum, a nie my.

Jakub Buler
Przewodniczący LSO