Rozważanie na XIX Niedzielę Zwykłą 07.08

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Nie bój się, mała trzódko, gdyż spodobało się Ojcu waszemu dać wam królestwo.
Sprzedajcie wasze mienie i dajcie jałmużnę. Sprawcie sobie trzosy, które nie niszczeją, skarb niewyczerpany w niebie, gdzie złodziej się nie dostaje ani mól nie niszczy. Bo gdzie jest skarb wasz, tam będzie i serce wasze.
Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie. A wy bądźcie podobni do ludzi oczekujących swego pana, kiedy z uczty weselnej powróci, aby mu zaraz otworzyć, gdy nadejdzie i zakołacze. Szczęśliwi owi słudzy, których pan zastanie czuwających, gdy nadejdzie. Zaprawdę, powiadam wam: Przepasze się i każe im zasiąść do stołu, a obchodząc, będzie im usługiwał. Czy o drugiej, czy o trzeciej straży przyjdzie, szczęśliwi oni, gdy ich tak zastanie.
A to rozumiejcie, że gdyby gospodarz wiedział, o której godzinie przyjść ma złodziej, nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Wy też bądźcie gotowi, gdyż o godzinie, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie».
Wtedy Piotr zapytał: «Panie, czy do nas mówisz tę przypowieść, czy też do wszystkich?»
Pan odpowiedział: «Któż jest owym rządcą wiernym i roztropnym, którego pan ustanowi nad swoją służbą, żeby rozdawał jej żywność we właściwej porze? Szczęśliwy ten sługa, którego pan, powróciwszy, zastanie przy tej czynności. Prawdziwie powiadam wam: Postawi go nad całym swoim mieniem. Lecz jeśli sługa ów powie sobie w sercu: Mój pan się ociąga z powrotem, i zacznie bić sługi i służące, a przy tym jeść, pić i upijać się, to nadejdzie pan tego sługi w dniu, kiedy się nie spodziewa, i o godzinie, której nie zna; surowo go ukarze i wyznaczy mu miejsce z niewiernymi.
Ów sługa, który poznał wolę swego pana, a nic nie przygotował i nie uczynił zgodnie z jego wolą, otrzyma wielką chłostę. Ten zaś, który nie poznał jego woli, a uczynił coś godnego kary, otrzyma małą chłostę. Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele powierzono, tym więcej od niego żądać będą».

To już XIX niedziela zwykła w tym roku liturgicznym. Dzisiejsza Liturgia Słowa uwrażliwia nas na nieustanną gotowość na przyjście Pana. Jak więc w dzisiejszym świecie wytrwać w postawie czuwania?

„Sprzedajcie wasze mienie i dajcie jałmużnę. Sprawcie sobie trzosy, które nie niszczeją, skarb niewyczerpany w niebie, gdzie złodziej się nie dostaje ani mól nie niszczy. Bo gdzie jest skarb wasz, tam będzie i serce wasze”. Już na samym początku Ewangelii Jezus apeluje do uczniów o dobrowolne ubóstwo. Nasze życie na ziemi jest tylko przygotowaniem do życia wiecznego, a zatem to, co zostaje na ziemi, nie jest ważne, bo przemija i niszczeje. Najważniejszy jest skarb, który gromadzimy w niebie. Jego nie dotyka zniszczenie, ani przemijanie. Dodatkowo, tam gdzie jest nasz skarb, tam też i serce nasze. A zatem powinniśmy gromadzić nasze dobra właśnie w niebie, ponieważ do tego przygotowuje nas życie.

„Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie”. Chrystus wskazuje nam, że cały czas musimy oczekiwać Jego ponownego przyjścia. Nie znamy dokładnej godziny Jego przyjścia, więc powinniśmy przyjąć postawę nieustannego oczekiwania i żyć tak, aby zawsze być gotowi na powtórne przyjście Chrystusa.

Druga przypowieść Jezusa wskazuje natomiast, że jeśli przyjmiemy postawę lekceważącą, to czeka nas surowa kara jaką jest odłączenie od grona Zbawionych. „Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele powierzono, tym więcej od niego żądać będą”. A zatem każdy z nas zostanie oceniony proporcjonalnie do naszych czynów.

Nie zapominajmy, że niebo i zbawienie jest za darmo. Jest to dar wysłużony miłością, męką, śmiercią krzyżową i zmartwychwstaniem. Problem może być w tym, że wybierzemy coś innego, że pójdziemy przez życie inną drogą i nie będziemy gotowi na przyjście królestwa. Wczytując się w dzisiejsze słowo, zastanówmy się czy jesteśmy ciągle gotowi na powtórne przyjście Chrystusa?

Adrian Zatorski
Ceremoniarz