Rozważanie na Niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego 21.05

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jedenastu uczniów udało się do Galilei, na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: «Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata».

Wniebowstąpienie jest wydarzeniem, które nie może być rozpatrywane w kategoriach naturalistycznych i pseudo-intelektualnych. Nie można np. zadać pytania: „Gdzie konkretnie Jezus się udał?” czy też pytania; „W jaki sposób wstąpił do nieba?” lub „Gdzie jest to niebo?”

Tego rodzaju naturalistyczne widzenie jest po pierwsze bezsensowne, a po drugie przesłania nam głębszy sens tego historio-zbawczego wydarzenia. Sami Ewangeliści nie umieją sobie z tym wydarzeniem poradzić używając bardzo nieporadnych słów dla jego opisu: „Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Ojca„. Nie chcą oni na pewno zdawać nam reporterskiego sprawozdania z niezwykłego faktu, ale przekazują inne, ważniejsze, historio-zbawcze prawdy: dana Mi jest wszelka władza, mówi o sobie Jezus, podkreślając swoje zbawcze posłannictwo, idźcie i nauczajcie wszystkie narody, poleca swoim uczniom, udzielajcie Chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, ustanowienie Sakramentu Chrztu św., kto uwierzy i przyjmie Chrzest będzie zbawiony, obietnica zbawienia dla wszystkich ludzi,

Duch Święty zstąpi na was, obietnica zesłania i obecności Ducha Świętego, będziecie dokonywać rzeczy niezwykłych, z wiary wypływających, uczcie zachowywać moje przykazania. wiara musi być potwierdzona życiem, wy jesteście moimi świadkami, świadkami zbawczego posłannictwa Jezusa, Jezus został wzięty do nieba, tam skąd przybył, ale nie pytajmy o lokalizację, zasiadł po prawicy Ojca, bo jest Równy Ojcu w Bóstwie, przyjdzie powtórnie, zapowiedź Paruzji przy końcu świata, Ja jestem z wami aż do skończenia świata, mimo to nie przestał być obecny wśród nas.

To tylko niektóre tematy i prawdy teologiczne, na które wskazuje nam dzisiejsza uroczystość. Nie próbujmy sprowadzać Wniebowstąpienia tylko do niezwykłego i niewytłumaczalnego zdarzenia. Jest tutaj ogromne bogactwo teologicznych treści, których nie można zbanalizować, czy pominąć, zatrzymując się na drugoplanowej i nieważnej w końcu kwestii: „jak i gdzie fizycznie udał się Jezus?” Warto pamiętać  o tym, że Chrystus, wstępujący do nieba zapowiada także nasz, definitywny powrót do domu Ojca.