Menu

Msze Święte:

NIEDZIELA: 8.00; 10.00; 12.00 (dzieci); 16.00 (młodzież)

{kaplica w Osówce: g. 9.00}

 

DNI POWSZEDNIE: 7.00; 17:30

 

KANCELARIA PARAFIALNA:

poniedziałek - piątek: 7:30-8:30, 16.00-17.00

 

SPOTKANIA COMIESIĘCZNE:

Bierzmowani – III niedziela miesiąca godz. 16.00

Dzieci komunijne - I niedziela miesiąca godz. 12.00

2022

Rozważanie na XIV Niedzielę Zwykłą 03.07

Zdarza się, że w różnych sytuacjach czy dyskusjach pada deklaracja „wierzę w Boga, nie w Kościół”. I choć wiara w Boga jest oczywiście fundamentalna, to jednak należy to czynić i tamtego nie zaniechać. W credo – wyznaniu wiary – wyznajemy jednoznacznie: „wierzę w święty, powszechny i apostolski Kościół”. Czy jest to jedynie wytwór tradycji? Czy to pomysł hierarchii kościelnej? Wsłuchajmy się w dzisiejsze Słowo.

Rozważanie na XIII Niedzielę Zwykłą 26.06

W życiu każdego z Nas chodzi o to, abyśmy szli za Jezusem oraz wypełniali Jego plan. Niestety czasem myślimy w taki sposób, aby to Jezus miał iść za nami i pomagać nam w spełnianiu naszych planów. Jeżeli stoimy przed bardzo ważną decyzją, ale również i mniej oczywistą sytuacją należy prosić Boga, aby to On wskazał nam tą drogę, którą mamy kroczyć, gdyż „Jezus odpowiedział: Ja jestem drogą, prawdą i życiem.”

Rozważanie na XII Niedzielę Zwykłą 19.06

W dzisiejszej Ewangelii Jezus pyta, za kogo uważają Go ludzie. To pytanie można by zastąpić innymi: Kim On jest dla nich? Jak Go traktują? Do czego Jezus jest im potrzebny? Warto, aby każdy z Nas zadał sobie właśnie to pytanie. Odpowiedzi pewnie byłoby bardzo wiele i byłyby różnorodne, niemniej jednak w dzisiejszych czasach najprawdopodobniej w większości byłyby bardzo bolesne.

Rozważanie na Uroczystość Najświętszej Trójcy

Dzisiejsza Uroczystość Trójcy Przenajświętszej to jedno z najważniejszych liturgicznych świąt chrześcijańskich, obchodzonych ku czci Trójcy Świętej: Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Na świecie są tacy, co uważają, że łatwiej byłoby wierzyć w jednoosobowego Boga, tak jak to jest u muzułmanów lub żydów, niż w Jednego Boga w trzech Osobach. Wiara w jednego Boga w trzech Osobach jest jednym z najbardziej specyficznych, a zarazem intrygujących elementów chrześcijaństwa. Istnienie Trójcy Świętej jest dogmatem naszej wiary.

Rozważanie na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego 05.06

W dzisiejszej liturgii jest wołanie o Ducha Świętego, przywoływanie Ducha! Wybrzmiewa to w sposób szczególny podczas refrenu psalmu responsoryjnego, w którym śpiewamy „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię”. W kimże bowiem szukać ocalenia i odnowy, jeśli nie w Stwórcy i Ożywicielu wszystkiego? Przecież bez Jego tchnienia wśród stworzenia jeno cierń i nędze – jak przekazuje sekwencja.

Rozważanie na Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego 29.05

Wniebowstąpienie Jezusa przynagla nas do głoszenia innym prawdy o niebie. Droga chrześcijanina jest więc drogą prowadzącą z góry Oliwnej Wniebowstąpienia w świat, do ludzi przez jerozolimski wieczernik Zesłania Ducha Świętego. Jedno wydaje się niezaprzeczalne: „salus animarum suprema lex”, „zbawienie dusz to najważniejsza sprawa”.

Rozważanie na VI Niedzielę Wielkanocną 22.05

Jezus odchodzi, aby mógł przyjść Duch Święty. Bóg odchodzi tylko po to, by przyjść jeszcze bliżej nas. Dlatego Jego odejście jest pokojem. Mówi zwykłe słowa o pokoju, posługuje się codziennym żydowskim pozdrowieniem, ale w tym kontekście i w Jego ustach wszystko nabiera zupełnie innego wymiaru.

Rozważanie na V Niedzielę Wielkanocną 15.05

Ludzie w naszej epoce już nie szukają dowodów na istnienie lub nieistnienie Boga. Szukają prawdziwej i wytrwałej miłości. Ewangelia jest skutecznie i prawdziwie głoszona jedynie wtedy, gdy uczniowie Jezusa, którzy ją obwieszczają, mają siłę nie tylko kochać, ale i być kochanymi. Mają siłę do wzajemnej miłości. Trzeba większej odwagi do tego, by być kochanym, niż do tego, by kochać.

Rozważanie na IV Niedzielę Wielkanocną 08.05

Ilekroć natrafiam na słowa o niemożliwości wyrwania mnie z ręki Chrystusa przez jakiekolwiek siły czy zdarzenia, osoby, a nawet grzechy, w moim sercu odczytuję poczucie olbrzymiego bezpieczeństwa. Do mojej świadomości dociera prawda, która zawsze będzie najnowszą i zaskakującą wieścią: Bóg bardzo mnie kocha i nie chce mnie stracić, z żadnego powodu! Nikomu tak na mnie nigdy nie zależało, to jest dla mnie zupełnie oczywiste. Wielka miłość może być jednak trudna do zniesienia: może wszystko w jednej chwili spalić swoim żarem. Przeczytaliśmy dziś, że nikt nas nie wyrwie z ręki Chrystusa, ale trzeba też przypomnieć inne słowa: „straszną rzeczą jest wpaść w ręce Boga żywego!”.

Rozważanie na III Niedzielę Wielkanocną 01.05

Od chwili przyjścia na ten świat oczekujemy miłości. Miłości od matki, od ojca, od rodzeństwa – jeśli je mamy. Potem od wybranki/wybranego, od dzieci. A przecież zawsze jesteśmy w  Miłości zanurzeni – w Miłości Boga. To Miłość bezwarunkowa, dozgonna. Jedyne, czego Bóg od nas oczekuje, to modlitwa, czyli rozmowa z Nim.  

Rozważanie na Niedzielę Miłosierdzia Bożego 24.04

To już druga niedziela Wielkanocna. Nie bez powodu nazywamy ją niedzielą Miłosierdzia Bożego. Sam Jezus chciał, by to właśnie ten dzień był obchodzony w Kościele pod takim wezwaniem. Mówił o tym św. siostrze Faustynie Kowalskiej. Zupełne odpuszczenie win i kar jest największą i najważniejszą łaską jaką możemy dostać od Boga. Skupmy się więc na Ewangelii jaką otrzymujemy w ten ważny dzień.

Rozważanie na Niedzielę Palmową 10.04

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Jakże wyjątkowa niedziela Wielkiego Postu. Niedziela, która rozpoczyna Wielki Tydzień. Znajdujemy się na ostatniej prostej do przeżycia Męki i Zmartwychwstania Chrystusa, do przeżycia najważniejszej i najpiękniejszej liturgii w kalendarzu liturgicznym. Pochylmy się wspólnie nad Słowem, które dostajemy na początek Wielkiego Tygodnia.

Rozważanie na V Niedzielę Wielkiego Postu 03.04

To już V Niedziela Wielkiego Postu, coraz bliżej do Świąt Wielkanocnych. Coraz usilniej kierujemy nasz wzrok ku temu wydarzeniu, zastanawiając się, gdzie i z kim spędzimy ten czas, jakie dania przygotować, nie zatrzymując się nawet na chwilę. Spędźmy choć chwilę w ciszy, bo to ona jest niezbędna, aby usłyszeć i poznać prawdę o sobie. Dzisiejsza „cicha” postawa Jezusa ma nas nauczyć dogłębnej umiejętności rozróżnienia złego czynu.

następna strona »

Kontakt

Parafia p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Czernikowie

ul. 3 Maja 13
87 – 640 Czernikowo
woj. kujawsko – pomorskie,
pow. toruński, gm. Czernikowo,
tel. +48 54 288 92 41
tel. +48 519 496 293
e-mail: czernikowo@diecezja.wloclawek.pl

[obiekt mapy] Lokalizacja Parafii na mapie