Menu

Msze Święte:

NIEDZIELA: 8:00; 10:00; 12.00 (dzieci); 16:00 (młodzież)

{kaplica w Osówce: g. 9:00}

 

DNI POWSZEDNIE: 7:00; 17:30

 

KANCELARIA PARAFIALNA:

poniedziałek - piątek: 7:30-8:30, 16:00-17:00

 

SPOTKANIA COMIESIĘCZNE:

Bierzmowani – III niedziela miesiąca godz. 16:00

Dzieci komunijne - I niedziela miesiąca godz. 12:00

2022

Rozważanie na II Niedzielę Wielkiego Postu 13.03

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dopełnić w Jeruzalem. Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli, ujrzeli Jego chwałę i obydwu mężów, stojących przy Nim.
Gdy oni się z Nim rozstawali, Piotr rzekł do Jezusa: «Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Nie wiedział bowiem, co mówi. Gdy jeszcze to mówił, pojawił się obłok i osłonił ich; zlękli się, gdy weszli w obłok.
A z obłoku odezwał się głos: «To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie!» W chwili gdy odezwał się ten głos, okazało się, że Jezus jest sam.
A oni zachowali milczenie i w owym czasie nikomu nic nie opowiedzieli o tym, co zobaczyli.

Oto słowo Pańskie

A teraz, zanim rozważymy Słowo Boże, posłuchajcie pieśni:

Drodzy Bracia i Siostry, chrześcijanie!

Słowo Boże zaprasza nas dziś na górę Tabor, gdzie razem z Piotrem, Janem i Jakubem stajemy się świadkami wydarzenia niezwykłego. Rozmowa o nieuchronności ofiary Mesjasza toczy się w scenerii iście niebiańskiej. Widzimy odmienionego Jezusa, którego twarz jaśnieje jak słońce, a szaty stają się lśniąco białe. A obok Niego dwóch mężczyzn – Mojżesza i Eliasza – których na ziemi nie widziano od tysięcy lat, i którzy objawiają nam się w chwale.

Scena Przemienienia na Górze Tabor tak jakby nie pasuje swoją chwalebnością do przeżywanego przez nas czasu Wielkiego Postu. Zaproszenie do podjęcia osobistego nawrócenia, czynów pokutnych, nabożeństw Gorzkich Żali czy Drogi Krzyżowej zdaje się ukierunkowywać nas jednoznacznie na tajemnicę Męki i Śmierci Pana Jezusa. Tymczasem  dziś Kościół daje nam do rozważenia Ewangelię o Przemienieniu Jezusa i jest to jak najbardziej zamierzone. Co więcej, naśladuje w tym samego Jezusa, który zabrał uczniów na górę, aby byli świadkami tego, co tam się wydarzyło, właśnie w kontekście drogi do Jerozolimy i zbliżającej się męki. Jeśli postawimy sobie pytanie „dlaczego?”, dane nam będzie zrozumieć, że męka i śmierć nie były przecież celem Jezusa samym w sobie, były bramą do wielkiej chwały – do zmartwychwstania. Pan Jezus nie przyszedł na ziemię po to jedynie, by cały grzech świata skrupił na Nim swą pomstę i przyprawił Go o śmierć. On wziął to wszystko na siebie, by grzech został zwyciężony, śmierć pokonana, przeszedł przez cierpienie do chwały zmartwychwstania. Uczniom towarzyszącym Jezusowi na Górze Tabor dane było to doświadczenie, aby mieli szersze spojrzenie i łatwiej przeszli później przez to, co miało nastąpić. Czy skorzystali z doświadczenia Taboru? Wydaje się, że nie. Ci sami trzej uczniowie  znaleźli się później w towarzystwie Jezusa na innej górze – w ogrodzie na Górze Oliwnej. Widząc swojego Mistrza w wielkim strapieniu i boleści, nie potrafili się w tym odnaleźć: spali zamiast czuwać przy Nim, potem jeden chwycił za miecz, a potem zdradził, drugi uciekł, wszyscy przeżyli wielkie zwątpienie i rozpacz.

Dzisiejsze Słowo Boże ukierunkowuje nas na refleksję, jakie ma być nasze trwanie przy Jezusie. On czasem objawia się i nam, poprzez wydarzenia naszego życia, jako chwalebny Pan wszechświata i ludzkiej historii. Olśnieni Jego mocą potrafimy wtedy, podobnie jak uczniowie, podejmować jakieś zupełnie niepotrzebne aktywności, zamiast trwać w modlitwie uwielbienia i napełniać swoje serce pewnością tego, kim On jest. Pan Jezus jest przy nas również w swojej męce i poniżeniu. Wtedy tego często nie zauważamy, bo zatopieni jesteśmy we własnych bólach i zmaganiach. A więc nasza obecność przy Jezusie powinna być zawsze chrystocentryczna, a nie egoistyczna. Próbujmy patrzeć na Niego i Jego cierpienie z pamięcią o tym, że doprowadziło ono do chwały.

Czyny wielkopostne nie są nigdy celem samym w sobie. Nie po to je podejmujemy, żeby się sprawdzić, żeby się lepiej poczuć na Wielkanoc, że czymś się wykazaliśmy i mamy czyste sumienie, ale po to, żeby być z Jezusem. Chcemy się do Niego przybliżyć, upodobnić, lepiej Go zrozumieć. Bez Jezusa post jest dietą, a umartwienia pozyskiwaniem sprawności. Celem wszystkich naszych wielkopostnych umartwień i postanowień ma być nawrócenie się do Boga i trwanie z Nim, który nas przeprowadza do życia, do uczestniczenia w dobrym dziele zbawienia świata, do ostatecznego szczęśliwego końca.

Żeby mieć motywację do dzieł pokutnych, trzeba wiedzieć, czemu one służą. To właśnie pokazuje Góra Przemienienia. Żeby wytrwać przy Jezusie, trzeba zobaczyć w Nim chwalebnego Mesjasza i doświadczyć Jego osobistej bliskości. Ufni w moc przychodzącego Boga, wsłuchujmy się w słowa: „To jest mój Syn wybrany, Jego słuchajcie”. On nas przemieni.

Wasz Ks. Proboszcz
Ks. kan. dr hab. Krzysztof Graczyk

Wróć

Kontakt

Parafia p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Czernikowie

ul. 3 Maja 13
87 – 640 Czernikowo
woj. kujawsko – pomorskie,
pow. toruński, gm. Czernikowo,
tel. +48 54 288 92 41
tel. +48 519 496 293
e-mail: czernikowo@diecezja.wloclawek.pl

[obiekt mapy] Lokalizacja Parafii na mapie