Menu
Menu
Ważne strony
Msze Święte:
NIEDZIELA: 7.30; 10.15; 12.00 (dzieci); 16.00 (młodzież)
{kaplica w Osówce: g. 9.00}
DNI POWSZEDNIE: 7.00; 17:30
KANCELARIA PARAFIALNA:
poniedziałek - piątek: 7:30-8:30, 16.00-17.00
SPOTKANIA COMIESIĘCZNE:
Bierzmowani – III niedziela miesiąca godz. 16.00
Dzieci komunijne - I niedziela miesiąca godz. 12.00
2022
Rozważanie na Niedzielę Palmową 10.04
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
Jezus szedł naprzód, zdążając do Jerozolimy. Gdy przybliżył się do Betfage i Betanii, ku górze zwanej Oliwną, wysłał dwóch spośród uczniów, mówiąc: «Idźcie do wsi, która jest naprzeciwko, a wchodząc do niej, znajdziecie uwiązane oślę, którego nie dosiadał żaden człowiek. Odwiążcie je i przyprowadźcie. A gdyby was kto pytał: „Dlaczego odwiązujecie?”, tak powiecie: „Pan go potrzebuje”». Wysłani poszli i znaleźli wszystko tak, jak im powiedział. A gdy odwiązywali oślę, zapytali ich jego właściciele: «Czemu odwiązujecie oślę?» Odpowiedzieli: «Pan go potrzebuje». I przyprowadzili je do Jezusa, a zarzuciwszy na nie swe płaszcze, wsadzili na nie Jezusa. Gdy jechał, słali swe płaszcze na drodze. Zbliżał się już do zboczy Góry Oliwnej, kiedy całe mnóstwo uczniów zaczęło wielbić radośnie Boga za wszystkie cuda, które widzieli. I mówili głosem donośnym:
«Błogosławiony Król,
który przychodzi w imię Pańskie.
Pokój w niebie
i chwała na wysokościach».
Lecz niektórzy faryzeusze spośród tłumu rzekli do Niego: «Nauczycielu, zabroń tego swoim uczniom!» Odrzekł: «Powiadam wam: Jeśli ci umilkną, kamienie wołać będą».
Oto słowo Pańskie
Drodzy Bracia i Siostry, chrześcijanie!
Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Jakże wyjątkowa niedziela Wielkiego Postu. Niedziela, która rozpoczyna Wielki Tydzień. Znajdujemy się na ostatniej prostej do przeżycia Męki i Zmartwychwstania Chrystusa, do przeżycia najważniejszej i najpiękniejszej liturgii w kalendarzu liturgicznym. Pochylmy się wspólnie nad Słowem, które dostajemy na początek Wielkiego Tygodnia.
Piękno tej liturgii ukazuje się już na samym początku, w trakcie uroczystego wejścia z palmami do kościoła. Odczytany zostaje wtedy także fragment Ewangelii wg św. Łukasza. Ewangelista ukazuje nam uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Towarzyszy temu entuzjastyczne powitanie w pieśni uwielbieniowej. „Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie. Pokój w niebie i chwała na wysokościach”. Uroczysty wjazd, któremu towarzyszą tak wzniosłe pieśni wielbiące Boga, jest dopełnieniem życiowej drogi Chrystusa. Ukazaniem prawdziwego celu wcielenia Syna Bożego. Nasza procesja z palmami jest więc symbolicznym odwzorowaniem ostatniej drogi Chrystusa do Jerozolimy. Towarzyszymy Mu w tej wędrówce naśladując Jego uczniów – jesteśmy świadkami entuzjazmu tłumu, ale także i pogardy ze strony faryzeuszy. Podobnie i nasza droga od entuzjazmu do odrzucenia często bywa bardzo krótka. Towarzyszenie Jezusowi w procesji jest więc obrazem naszego życia chrześcijańskiego. Wzywa nas do zawierzenia się Bogu i powierzeniu Mu naszego życia.
Drugim bardzo ważnym punktem Liturgii Męki Pańskiej jest opis Męki Pańskiej. Król, witany tłumnie w trakcie uroczystego wjazdu do Jerozolimy, zostaje ukrzyżowany. Wszystko po to abyśmy zostali zbawieni. W krótkiej chwili zmienia się postrzeganie ludzi. Ten sam tłum wielbiący Boga krzyczy teraz „Ukrzyżuj Go!”. Nie chcą już króla, który daje się prowadzić jak owca na rzeź. Często idziemy wraz z tym tłumem, krzycząc równie głośno – „Ukrzyżuj!”. Nie kierujemy się Chrystusem, nie uznajemy Jego prawa. Wybieramy Barabasza i jego sposób życia.
Zatrzymajmy się wraz z Chrystusem przy Jego krzyżu. Zastanówmy się wspólnie nad sensem i celem śmierci Chrystusa. Módlmy się o to, aby nie krzyczeć z tłumem „Ukrzyżuj Go!”. Módlmy się abyśmy przez zmartwychwstanie Jezusa osiągnęli cel naszych dążeń. Na koniec wsłuchajmy się w słowa Kolekty:
„Wszechmogący, wieczny Boże, aby dać ludziom przykład pokory do naśladowania, sprawiłeś, że nasz Zbawiciel przyjął ciało i poniósł śmierć na krzyżu; daj nam pojąć naukę płynącą z Jego Męki i zasłużyć na udział w Jego zmartwychwstaniu.”, a także zadajmy sobie pytanie czy jesteśmy gotowi aby powiedzieć Bogu: „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mego.”
Adrian Zatorski
Ceremoniarz