Menu

Msze Święte:

NIEDZIELA: 7.30; 10.30; 12.00 (dzieci); 16.00 (młodzież)

{kaplica w Osówce: g. 9.00}

 

DNI POWSZEDNIE: 7.00; 17:30

 

KANCELARIA PARAFIALNA:

poniedziałek - piątek: 7:30-8:30, 16.00-17.00

 

SPOTKANIA COMIESIĘCZNE:

Bierzmowani – III niedziela miesiąca godz. 16.00

Dzieci komunijne - I niedziela miesiąca godz. 12.00

2021

Rozważanie na V Niedzielę Wielkanocną 02.05

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który go uprawia. Każdą latorośl, która nie przynosi we Mnie owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was będę trwać. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie – jeśli nie trwa w winnym krzewie – tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie.

Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto nie trwa we Mnie, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. Potem ją zbierają i wrzucają w ogień, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, to proście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami».

Oto słowo Pańskie

A teraz, zanim rozważymy Słowo Boże, posłuchajcie pieśni

Drodzy Bracia i Siostry, chrześcijanie!

Dzisiaj, Ewangelia ukazuje nam alegorię krzewu winnego i latorośli. To właśnie Chrystus jest prawdziwym krzewem winnym, my latoroślami, a Bóg Ojciec gospodarzem winnicy.

Bóg Ojciec pragnie byśmy dali w naszym życiu chrześcijańskim jak najwięcej owoców. To normalne i logiczne. Gospodarz winnicy sadzi winorośl i ma o nią staranie, by obrodziła jak najowocniej. Jezus w dzisiejszej Ewangelii wyraźnie podkreśla: «Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili» (J, 15,16).

Zauważ Bracie i Siostro! Jesteś wybrańcem. Bóg cię zauważył. Poprzez chrzest wszczepił cię do Kościoła, którego Głową jest Chrystus. Dlatego masz życie Chrystusa, życie chrześcijańskie. Jesteś w posiadaniu najważniejszego elementu, aby wydać owoc: więź z Chrystusem, albowiem «latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie - o ile nie trwa w winnym krzewie» (J 15,4). Jezus mówi to dobitnie w dzisiejszej Ewangelii: «Beze Mnie nic nie możecie uczynić» (J 15,5). «Jego moc to sama łagodność; nic nie jest tak delikatne i zarazem tak nieporuszone» powiedział święty Franciszek Salezy.

A teraz pomyśl: Ileż to rzeczy chciałeś zrobić w dotychczasowym życiu bez Chrystusa? Owoc jakiego Ojciec oczekuje to owoc dobrych uczynków, owoc praktykowanych cnót.

Jaka jest więź z Chrystusem, która czyni nas zdolnymi do wydania tego owocu?

Wiara i miłosierdzie, to znaczy, trwanie w Bożej łasce.

Kiedy żyjesz w łasce, wszystkie cnotliwe uczynki są owocami miłymi Ojcu. Są dziełami czynionymi przez Jezusa Chrystusa poprzez ciebie. Są dziełami Chrystusa przynoszącymi chwały Ojcu i przemieniają się dla ciebie w niebo.

Warto zawsze żyć w Bożej łasce! «Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I (...) wrzuca do ognia, i płonie» (J 15,6). To oczywista aluzja do piekła. Czy jesteś jak winna latorośl pełen życia?

Niech Matka Boża pomoże nam pomnożyć łaskę, byśmy wydali obfite owoce na chwałę Pana.

 

Wasz Ks. Proboszcz
Ks. kan. dr hab. Krzysztof Graczyk

Wróć

Kontakt

Parafia p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Czernikowie

ul. 3 Maja 13
87 – 640 Czernikowo
woj. kujawsko – pomorskie,
pow. toruński, gm. Czernikowo,
tel. +48 54 288 92 41
tel. +48 519 496 293
e-mail: czernikowo@diecezja.wloclawek.pl

[obiekt mapy] Lokalizacja Parafii na mapie