Menu

Msze Święte:

NIEDZIELA: 7.30; 10.30; 12.00 (dzieci); 16.00 (młodzież)

{kaplica w Osówce: g. 9.00}

 

DNI POWSZEDNIE: 7.00; 17:30

 

KANCELARIA PARAFIALNA:

poniedziałek - piątek: 7:30-8:30, 16.00-17.00

 

SPOTKANIA COMIESIĘCZNE:

Bierzmowani – III niedziela miesiąca godz. 16.00

Dzieci komunijne - I niedziela miesiąca godz. 12.00

Aktualności

Godzina Święta

  • Godzina Święta

Od trzech tygodni w naszej wspólnocie parafialnej, z inicjatywy grupy naszych wiernych, spotykamy się na „Godzinie Świętej” . Gromadzimy się w każdy czwartek o godz. 23.00 i trwamy na modlitwie do godz. 24.00. Zapraszamy na to spotkanie wszystkich, którzy chcą trwać razem z Jezusem cierpiącym w Getsemani, którzy chcą swoje serce wyciszyć a jednocześnie posiąść Boży Pokój.

Historia i kult

Historia i kult Godziny Świętej wywodzi się z objawień w Paray-le-Monial (Paryż) i ma swój początek w nabożeństwie do Najświętszego Serca Pana Jezusa. W 1674 roku Jezus objawił się w trakcie adoracji "małej siostrze" Św. Małgorzacie Marii Alacoque (1647-1690). Mówiąc o Getsemani rzekł do niej: "To w tym miejscu przeżyłem największe cierpienie, opuszczony przez ziemię i niebo, obciążony grzechami całego świata… i żeby Mi towarzyszyć w tej pokornej modlitwie, którą zanosiłem wówczas do mego Ojca wśród wszystkich Moich udręczeń, będziesz wstawać między godziną jedenastą a północą, by w ciągu godziny klęczeć wraz ze Mną z twarzą pochyloną ku ziemi." W tej Godzinie Jezus dał jej uczestniczyć w śmiertelnym smutku, który odczuwał w Ogrodzie Oliwnym. Taki jest początek nabożeństwa Godziny Świętej, które opiera się na trzech głównych zasadach zapisanych we wspomnieniach Św. Małgorzaty Marii: modlitwa wynagradzająca, zjednoczenie z cierpiącym Jezusem w Getsemani i gesty pokory. W świetle tego objawienia wiele osób zaczęło praktykować tę modlitwę i w 1829 r. powstało pierwsze "Bractwo Godziny Świętej" w Paray-le-Monial, które z czasem rozpowszechniło się na całym świecie.

Jak odprawia się Godzinę Świętą?

W czasie godzinnej medytacji towarzyszymy Jezusowi w trwodze konania w Ogrójcu pozostając w milczeniu lub wypowiadając głośno dowolną modlitwę. To Duch ma prowadzić modlitwę, w której pragniemy dzielić z Jezusem tą chwilę: cierpieć z Nim, na nowo przeżyć strach, lęk, walkę, opór wobec kielicha goryczy. Ale także dzielić z Jezusem prawdziwą radość, niekończący się pokój, który rodzi się z powierzenia się woli Ojca i pewności bycia umiłowanymi przez Niego. 

Kiedy odprawia się Godzinę Świętą?

Jezus poprosił Świętą Małgorzatę by godzina modlitwy była przeżywana w czwartek w godzinach wieczornych od godz. 23.00 do północy. By umożliwić uczestnictwo w tym pięknym nabożeństwie jak największej liczbie osób, Kościół proponuje odprawianie tej modlitwy również w godzinach popołudniowych.

Gdzie odprawia się Godzinę Świętą?

Godzinę Świętą można odprawiać w kościele przed Najświętszym Sakramentem, ale również w jakimkolwiek innym miejscu, które pomaga nam w skupieniu. Jeżeli nasze pragnienie jest silne, wystarczy przypomnieć sobie słowa Jezusa: „Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. (Mt 6,6)”. Żadna sytuacja ani żadne miejsce nie mogą nam przeszkodzić, by wejść w głębię naszego serca i przebywać z Jezusem. 

Wróć

Kontakt

Parafia p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Czernikowie

ul. 3 Maja 13
87 – 640 Czernikowo
woj. kujawsko – pomorskie,
pow. toruński, gm. Czernikowo,
tel. +48 54 288 92 41
tel. +48 519 496 293
e-mail: czernikowo@diecezja.wloclawek.pl

[obiekt mapy] Lokalizacja Parafii na mapie