Menu

Msze Święte:

NIEDZIELA: 7.30; 10.30; 12.00 (dzieci); 16.00 (młodzież)

{kaplica w Osówce: g. 9.00}

 

DNI POWSZEDNIE: 7.00; 17:30

 

KANCELARIA PARAFIALNA:

poniedziałek - piątek: 7:30-8:30, 16.00-17.00

 

SPOTKANIA COMIESIĘCZNE:

Bierzmowani – III niedziela miesiąca godz. 16.00

Dzieci komunijne - I niedziela miesiąca godz. 12.00

Rok 2023

Występ Gminnej Orkiestry Dętej 26.12.2023

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, na mszy św. o godzinie 10, wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta. Zapraszamy do obejrzenia zapisu z koncertu.

Pasterka

Tradycyjną pasterką o północy rozpoczęliśmy obchody świąt Bożego Narodzenia. Mszy Świętej przewodniczył ks. Proboszcz, który także wygłosił homilię.

Posługa miłości w parafii Czernikowo

Posługa Miłości, która wyraża się w działalności charytatywnej nadaje jej wielkie znaczenie i sprawia, że należy ona do natury Kościoła i jest niezbywalnym wyrazem jego istoty. Działalność charytatywna inspirowana Słowem Bożej Prawdy musi czerpać swoją moc z modlitwy i Eucharystii. Tym samym jest ona ściśle związana z wiarą, nadzieją i miłością, które są również nierozdzielne.

Wizyta św. Mikołaja

Św. Mikołaj pamiętał również i o naszej wspólnocie parafialnej, nawiedzając ją 6 grudnia po Mszy św. o godz. 17.30 i przynosząc upominki dla naszych najmłodszych parafian. Każde z dzieci otrzymało coś słodkiego.

Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej

2 grudnia o godzinie 17.30 Matka Boża w znaku Kopii Ikony Jasnogórskiej, w asyście straży pożarnych, przybyła do nas z parafii Trutowo. Po fanfarach odegranych przez naszą orkiestrę strażacką ksiądz dziekan ucałował ramy obrazu, przejął Ewangeliarz od ojca proboszcza z Trutowa i w uroczystej procesji ul. Słowackiego i ul.3-go Maja udaliśmy się do naszej świątyni parafialnej, przed którą dołączył do nas Ks. Biskup senior Wiesław Alojzy Mering, główny celebrans Mszy świętej powitania.

Akcja "Serce dla malucha" wystartowała

W niedzielę, 26.11, rozpoczęliśmy akcję „Serce dla malucha”. Z choinki, która jest ustawiona w kościele, można zabrać serduszko i przygotować paczkę dla dzieci z naszej parafii. Paczki z naklejonym serduszkiem prosimy przynieść do kościoła do niedzieli 17 grudnia.

Plan czuwania podczas nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej

Prezentujemy plan czuwania podczas nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w naszej parafii.

Program rekolekcji i nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej

Prezentujemy program rekolekcji i nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w naszej parafii.

Mikołajkowe warsztaty florystyczne

Grupa Ojca Pio zaprasza na mikołajkowe warsztaty florystyczne, które odbędą się 5 grudnia w salce przy kościele. Początek zajęć zaplanowano na godzinę 17.

Obchody Święta Niepodległości

11 listopada uroczystą Eucharystią podziękowaliśmy Panu Bogu za to, że możemy żyć w wolnym kraju. Mszy św. w intencji naszej Ojczyzny i wszystkich bohaterów, którzy oddali za nią swoje życia przewodniczył ks. Sławomir, który również wygłosił kazanie. Po Mszy św. odbył się wspólny przemarsz pod pomnik w Parku 700-lecia.

Wprowadzenie relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Relikwie błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego zostały uroczyście wprowadzone do naszego kościoła czernikowskiego w niedzielę, 5 listopada, podczas Mszy św. o godz. 12.00. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Ks. Biskup Diecezjalny Krzysztof Wętkowski.

Orszak Wszystkich Świętych

Po raz kolejny w naszej parafii odbył się Orszak Wszystkich Świętych. W poniedziałek, 30 października, o godz. 17 uczestnicy rozpoczęli spotkanie mszą świętą. Następnie wierni w procesji udali się do figury Matki Bożej i dzieci fatimskich na dużym parkingu.

Październikowe nabożeństwo fatimskie

W sobotę przypadła 106. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Nasza wspólnota parafialna zgromadziła się w tym dniu na mszy św., o godz. 16.00 a następnie uczestniczyła w nabożeństwie różańcowym. Nasze nabożeństwo zakończono przy figurze Matki Bożej Fatimskiej i dzieci fatimskich na wielkim parkingu przykościelnym. Mszę św. i nabożeństwo poprowadził ks. proboszcz, wielki czciciel Matki Bożej z Fatimy. 

Mały jubileusz Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym

Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym działające w naszej parafii obchodziło w niedzielę 8 października 5 rocznicę działalności. Z racji tego wydarzenia gościliśmy w naszej parafii siostrę Annę Czajkowską ze Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek i Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym.

Jubileuszowa pielgrzymka kół różańcowych do katedry

W sobotę, 7 października, o godz. 10.00 odbyło się diecezjalne spotkanie członków Kół Żywego Różańca w ramach obchodów 900-lecia naszej diecezji. Z naszej parafii została zorganizowana grupa chętnych uczestników, którzy pojechali z ks. Cezarym na to spotkanie modlitewne.

Październikowe nabożeństwo Pierwszej Soboty Miesiąca

W sobotę, 7 października, odbyło się kolejne z pięciu nabożeństw Pierwszych Sobót Miesiąca. Mszy Św. wynagradzającej przewodniczył ks. Proboszcz. Po Eucharystii nastąpiła krótka medytacja i modlitwa różańcowa. Na koniec ks. Proboszcz udzielił zgromadzonym błogosławieństwa.

Październikowa Msza Św. w intencji Ojczyzny

W niedzielę 1 października modlilismy się w intencji kapłanów pomordowanych w czasie reżimu komunistycznego. Eucharystii przewodniczył ks. Sławomir, a kazanie wygłosił ks. Proboszcz. Po mszy św. złożono kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego i odmówiono modlitwę za Ojczyznę oraz udzielono błogosławieństwa.

Iskra Bożego Miłosierdzia

Nasza parafia włączyła się w tym roku w akcję Iskra Bożego Miłosierdzia. W czwartek, 28 września, o godzinie 15 zgromadziliśmy się na placu przed kościołem, by wspólnie odmówić koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Pielgrzymka młodzieży klas VIII do Lichenia

W środę, 27 września, miała miejsce diecezjalna pielgrzymka młodzieży VIII klas szkół podstawowych do Lichenia, pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Z naszej parafii na to spotkanie udała się 50-osobowa grupa młodzieży wraz z ks. Sławomirem, ks. Cezarym i katechetkami: Lucyną i Beatą oraz ze swymi wychowawcami i opiekunami.

Rekolekcje Grupy Ojca Pio

Grupa Ojca Pio, w dniach 23-24 września, odbyła swoje pierwsze dwudniowe rekolekcje formacyjne w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach. Rekolekcje rozpoczęliśmy czynnym udziałem w Wieczerniku Matki Bożej Królowej Pokoju. Był to również dzień Wspomnienia św. Ojca Pio, który jest naszym patronem.

Odkrywamy tajemnice świętości naszego patrona św. Stanisława Kostki

Od pierwszych dni roku szkolnego ogłosiliśmy konkurs związany z patronem dzieci i młodzieży św. Stanisławem Kostką. Temat konkursu „Odkrywam tajemnicę świętości naszego patrona Stanisława Kostki” zachęcał uczniów do poznania Jego drogi świętości, którą osiągnął w tak młodym wieku. Konkurs ogłoszony był w związku ze zbliżającym się świętem św. Stanisława Kostki.

Odsłonięcie muralu przy ul. Słowackiego

W niedzielę o 13:30 została odprawiona Msza Św. w intencji niezłomnych bohaterów walczących o wolność Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył ks. bp Wiesław Alojzy Mering oraz ks. Damian Donderowicz, były wikariusz. Po Mszy Św. ks. bp poświęcił mural przy ul. Słowackiego.

Wrześniowe nabożeństwo fatimskie

W środę, 13 września, wspominaliśmy kolejną rocznicę objawienia fatimskiego. W naszej wspólnocie odbyło się nabożenstwo o godz 19.00. Nabożeństwo rozpoczęło się mszą św., a następnie modlitwą różańcową podczas procesji z figurą MB Fatimskiej. Całemu nabożeństwu przewodniczył ks. wik. Sławomir Polaszek.

Odpust ku czci Narodzenia NMP

W piątek, 8 września, świętowaliśmy drugi odpust parafialny ku czci Narodzenia NMP, potocznie znany jako Matki Bożej Siewnej. Sumie odpustowej o godz. 12 przewodniczył ks kan. dr hab. Janusz Borucki, wiceoficjał Sądu Kościelnego we Włocławku.

Dożynki gminno-parafialne

W sobotę, 26 sierpnia, w naszej parafii odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne. Tradycyjnie uroczystość tę rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna, która była sprawowana przy ołtarzu polowym przy ul. Kolejowej.

Odpust parafialny

W czwartek, 24 sierpnia, obchodziliśmy Uroczystość św. Bartłomieja, patrona naszego kościoła i parafii. Sumie odpustowej z procesją eucharystyczną przewodniczył ks. prałat dr hab. Janusz Gręźlikowski, profesor i oficjał Sądu Kościelnego we Włocławku.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP

15 sierpnia uczciliśmy w naszej parafii uroczystość Wniebowzięcia NMP, a także 103. rocznicę bitwy warszawskiej. Z tej okazji na mszy św. o godz. 10 zgromadzili się parafianie oraz przedstawiciele władz, szkół, czy stowarzyszeń z terenu gminy.

Sierpniowe nabożeństwo fatimskie

W niedzielę, 13 sierpnia, w naszej parafii odbyło się kolejne nabożeństwo fatimskie. Tym razem rozpoczęło się przy przydrożnej kapliczce w Osówce, a droga różańcowa wiodła wśród jeszcze nieskoszonych łanów zbóż.

Wizyta pielgrzymki rowerowej z Golubia-Dobrzynia na Jasną Górę

W środę, 9 sierpnia, gościliśmy pielgrzymkę rowerową z Golubia-Dobrzynia, która udaje się na Jasną Górę. Grupa liczyła ok. 30 osób. Pielgrzymi przybyli do naszej parafii o godz. 10.00.

Sierpniowe nabożeństwo Pierwszej Soboty Miesiąca

5 sierpnia, przy krzyżu na ul. Strumykowej, rozpoczęliśmy drugie z pięciu nabożeństw Pierwszych Sobót Miesiąca. Modlitwie przewodniczył ks. Proboszcz. Wierni z kapłanami ruszyli w procesji spod krzyża w kierunku kościoła, gdzie kontynuowano nabożeństwo, które zakończyło się uroczystą Mszą Św.

Powitanie nowych wikariuszy

W niedzielę, 2 lipca, powitaliśmy w naszej wspólnocie parafialnej nowych Księży Wikariuszy: ks. Sławomira Polaszka i ks. Cezarego Garnuszek. Życzmy im wszelkich łask Bożych i opieki Matki Bożej.

Rozpoczęcie nabożeństw Pierwszej Soboty Miesiąca

W sobotę, 1 lipca, zainaugurowaliśmy nabożeństwa Pięciu Pierwszych Sobót Miesiąca. Przy krzyżu na ul. Strumykowej zgromadzeni wierni modlili się modlitwą różańcową, której przewodniczył ks. Proboszcz.

Pożegnanie ks. Damiana i ks. Mateusza

W niedzielę, 25 czerwca, pożegnaliśmy naszych dotychczasowych wikariuszy: Ks. Damiana Donderowicza oraz ks. Mateusza Kamińskiego.

Bierzmowanie

21 czerwca, w dniu liturgicznego wspomnienia świętego Alojzego Gonzagi, grupa 82 młodych parafian w Wieczerniku parafii Świętego Bartłomieja Apostoła w Czernikowie, z rąk Księdza Biskupa Seniora Stanisława Gębickiego, przyjęła sakrament Bierzmowania.

Grill na zakończenie oktawy Bożego Ciała

W czwartek, 15 czerwca, zakończyła się Oktawa Bożego Ciała, czyli okres siedmiu dni szczególnej łaski, podczas których po mszy świętej odbywały się procesje wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem. Parafianie wraz z kapłanami sprawującymi Eucharystię, prosili Boga, aby otaczał swoją opieką łąki, pola, lasy i pozwolił im wydać obfite zbiory. Po Mszy św. wszyscy zostali zaproszeni przez duszpasterzy na grilla.

Procesja Bożego Ciała

Jak co roku, w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, wierni naszej parafii uczestniczyli w procesji do czterech ołtarzy zlokalizowanych na ulicach Czernikowa. Po Eucharystii, która rozpoczęła się o godzinie 11, wyruszył uroczysty pochód w kierunku kolejnych Ołtarzy.

Parafialny Dzień Dziecka i comiesięczna msza św. za Ojczyznę

W niedzielę, 4 czerwca, w naszej wspólnocie parafialnej obchodzono Dzień Dziecka. Nasi milusińscy zostali obdarowani mszą św. w ich intencji jak również niespodziankami przed kościołem. Poza tym, o godz. 10.00 była sprawowana msza św. w intencji Ojczyzny, a szczególnie za ofiary Poznańskiego Czerwca i za wszystkich represjonowanych przez władze komunistyczne.

Podziel się różańcem

Grupa Ojca Pio włączyła się w akcję "Podziel się różańcem". W sumie zebraliśmy 180 różańców. Zebrane różańce zostaną przekazane za pośrednictwem Fundacji "Róże Maryi" osobom w parafiach w Etiopii. Wszystkim ofiarodawcom Bóg zapłać.

Komunia rocznicowa

W niedzielę 28.05 o godz  10.00 odbyła się Komunia Rocznicowa. Mszę św. sprawował ks. Proboszcz. Kazanie wygłosił ks. Damian.

Śpiewamy naszym mamom

W środę w naszym kościele odbył się koncert "Śpiewamy naszym mamom". Wystąpiły w nim dzieci z Przedszkola "Stumilowy las" z Czernikowa  oraz chór parafialny. Po koncercie dzieci wręczyły róże wszystkim obecnym mamom.

I Komunia Święta dzieci z SP w Czernikowie

W niedzielę 21 maja dzieci z klas III SP Czernikowie przystąpiły do I Komunii Świętej. Dzień wcześniej dzieci pierwszy raz przystąpiły do Spowiedzi świętej. O godz. 10 swoją uroczystość miały dzieci z klas III A i III B, a o 12 dzieci z klas III C i III D. Mszy Św. przewodniczył ks. Proboszcz, a kazanie wygłosił ks. Damian.

I Komunia Święta dzieci z Osówki i Steklina

W niedzielę 14 maja dzieci z klas III SP w Osówce i SP w Steklinie przystąpiły do I Komunii Świętej. Dzień wcześniej dzieci pierwszy raz przystąpiły do Spowiedzi świętej. Za całość prowadzenia i przygotowania dziękuję Ks. Damianowi oraz katechetom: Pani Lucynie i Panu Adamowi.

Rozpoczęcie nabożeństw fatimskich

Jak co roku, 13 maja, zainaugurowaliśmy cykl nabożeństw fatimskich. W sobotę wierni zgromadzili się przy krzyżu u zbiegu ulic 3-go Maja i Strumykowej. Modlitwie przewodniczył ks. Proboszcz.

Obchody Dnia Strażaka w regionie

4 maja obchodzimy święto patrona strażaków - Św. Floriana. W związku z tym w regionie organizowano lokalne uroczystości, w których udział brał nasz ks. Proboszcz.

Uroczystość NMP Królowej Polski

3 maja to nie tylko rocznica uchwalenia pierwszej konstytucji w Europie. To także Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Tego dnia w naszym kościele została odprawiona Msza Św. za ojczyznę. 

Rozpoczęcie uroczystości Jubileuszu 900-lecia Diecezji Włocławskiej i nawiedzenia Obrazu Matki Bożej

22 kwietnia, w Bazylice pw. Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli rozpoczęło się nawiedzenie Matki Bożej w Ikonie Obrazu Jasnogórskiego i Jubileusz 900-lecia Diecezji Włocławskiej.

Konkurs na zaprojektowanie sukni MB Częstochowskiej

Tematem konkursu było zaprojektowanie sukni dla Matki Bożej Częstochowskiej w formie plastycznej. Na podstawie szablonu uczniowie mieli wykonać suknię do Ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Prace należało wykonać samodzielnie lub z pomocą rodziców, w dowolnej technice plastycznej płaskiej. W konkursie wzięło 149 uczniów.

Triduum Paschalne

Triduum Paschalne to najważniejsze uroczystości w kalendarzu liturgicznym. Bogactwo tej liturgii jest widoczne każdego dnia. Po raz kolejny w naszej parafii przeżyliśmy wspólnie mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Niedziela palmowa w Parafii Czernikowo

Tegoroczna Niedziela Palmowa w czernikowskiej parafii obfitowała w rozmaite wydarzenia. Uroczystości Niedzieli Palmowej rozpoczęły się o godzinie 10 na zewnątrz naszego kościoła parafialnego inscenizacją Uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.

 

Droga krzyżowa ulicami Czernikowa

W piątek, 31 marca, po raz kolejny w życiu rozważaliśmy stacje Drogi Krzyżowej ulicami Czernikowa. Naszą drogę rozpoczęliśmy w kościele parafialnym. Następnie przeszliśmy ulicami 3-go maja, Słowackiego, Strumykową i ponownie 3-go Maja, kontemplując tajemnicę krzyża i wsłuchując się w rozważania czytane przez parafian.

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2023

24 marca, w piątkowy wieczór, poniekąd już tradycyjnie w Wielkim Poście, wierni z naszej parafii uczestniczyli w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Po krótkiej adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie i rozważaniu pierwszej stacji drogi krzyżowej pątnicy wyruszyli w wielogodzinny marsz. Każdy rozpoczął wyprawę z pewną nadzieją, entuzjazmem, wiarą we własne siły.

Msza Św. za Ojczyznę i żołnierzy wyklętych

W naszej wspólnocie parafialnej w niedzielę, o godz. 10.00, została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny i pomordowanych Żołnierzy Wyklętych. Mszy św. przewodniczył ks. Damian, a kazanie okolicznościowe wygłosił ks. Proboszcz.

Msza za ojczyznę i żołnierzy Armii Krajowej

W pierwszą niedzielę lutego, na Mszy Św. o godzinie 10, modliliśmy się wspólnie za ojczyznę oraz żołnierzy Armii Krajowej. To druga z cyklu comiesięcznych mszy za Ojczyznę, które zapoczątkowaliśmy w styczniu. Eucharystii przewodniczył ks. Mateusz oraz ks. Proboszcz, który wygłosił także homilię.

Rodzinne kolędowanie w świątyni

W niedzielę 29 stycznia, po Mszy Świętej o godz. 12.00, odbył się Konkurs Rodzinnego Śpiewania Kolęd. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za piękne wykonania kolęd i pastorałek.

160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

W 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego sprawowaliśmy w naszej świątyni Mszę Świętą w intencji ojczyzny.

Wizyta kleryków z WSD we Włocławku

W niedzielę 22 stycznia gościliśmy przedstawicieli kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku wraz ze swym moderatorem.

Jasełka dzieci z SP Czernikowo

15 stycznia, po Mszy św. o godz. 16, dzieci i młodzież z SP Czernikowo przygotowały jasełka. Poniżej prezentujemy zapis z występu.

Koncert zespołu "Ela i przyjaciele"

15 stycznia, podczas Mszy Świętej o godz. 12.00 i bezpośrednio po jej zakończeniu, wystąpił zespół „Ela i przyjaciele”. Mogliśmy wsłuchiwać się w piękne wykonania kolęd i pastorałek. Zespół tworzą Karolina, Elżbieta i maciej Ślubowscy oraz Elżbieta, Jacek i Marta Goliszewscy.

Orszak Trzech Króli 2023

W Uroczystość Objawienia Pańskiego o godz. 11 wyruszył kolejny już Orszak Trzech Króli. W ten sposób nasza wspólnota postanowiła oddać cześć i chwałę narodzonemu Jezusowi. Każdy uczestnik orszaku otrzymał koronę i śpiewnik, by aktywnie włączać się w śpiew pięknych polskich kolęd. Czernikowski orszak wyruszył spod Urzędu Gminy i przeszedł ulicami Słowackiego, Nowe Osiedle, Gimnazjalną, Szkolną i 3 Maja aż do kościoła.

Kontakt

Parafia p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Czernikowie

ul. 3 Maja 13
87 – 640 Czernikowo
woj. kujawsko – pomorskie,
pow. toruński, gm. Czernikowo,
tel. +48 54 288 92 41
tel. +48 519 496 293
e-mail: czernikowo@diecezja.wloclawek.pl

[obiekt mapy] Lokalizacja Parafii na mapie