Rozważanie na I Niedzielę Adwentu 3.12

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Uważajcie, czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie. Bo rzecz ma się podobnie jak z człowiekiem, który udał się w podróż. Zostawił swój dom, powierzył swoim sługom staranie o wszystko, każdemu wyznaczył zajęcie, a odźwiernemu przykazał, żeby czuwał. Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, do wszystkich mówię: Czuwajcie!".

Oto Słowo Pańskie

Przewodnim słowem dzisiejszej Ewangelii jest słowo: „czuwać”. Pojawia się ono czterokrotnie. Dlaczego Jezus je powtarza? Może po to, żebyśmy tegorocznego Adwentu po prostu „nie przespali”. Kiedy czekamy na ważne wydarzenie, ważną osobę, to oczekiwanie nigdy nie jest czymś biernym. Przygotowania do podróży, egzaminu, ważnego meczu czy przemowy – robimy wiele rzeczy, żeby jak najlepiej do tego momentu się przygotować. Bo od tego przygotowania zależy, jak to ważne wydarzenie przeżyjemy.

Adwent – to okres przygotowania na przyjście Pana w tajemnicy Jego Wcielenia. Kulminacją Adwentu jest świętowanie Uroczystości Bożego Narodzenia. To nie jedyne przychodzenie Pana do nas. Bardzo ważne jest przychodzenie Jezusa do nas w naszej codzienności. Wyraźnie zauważamy to w Ewangelii według św. Łukasza, w której wielokrotnie powtarza się to słowo – „dziś”: Narodzenie Chrystusa , nauczanie w synagodze w Nazarecie , odpuszczenie grzechów i uzdrowienie paralityka , spotkanie z Zacheuszem , obietnica raju dla dobrego łotra. Te wszystkie zbawcze wydarzenia dokonują się w ludzkim codzienności”.

Do nas, współczesnych ludzi, Chrystus także chce przychodzić, w naszej codzienności. Ma to miejsce podczas czytania lub słuchania Bożego Słowa, sakramentu pokuty i pojednania, modlitwy i Mszy Świętej. Bodźmy więc czujni tak jak zachęca nas do tego Pan Jezus, żebyśmy pod czas najbliższych tygodni nie przeoczyli przychodzącego do nas Boga.