Rozważanie na II Niedzielę Adwentu 10.12

Słowa Ewangelii według św Marka

Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Jak jest napisane u proroka Izajasza: "oto Ja posyłam wysłańca mego przed Tobą; on przygotuje drogę Twoją. Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie dla Niego ścieżki", wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów. Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając swoje grzechy. Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a żywił się szarańczą i miodem leśnym. i tak głosił: "idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby schyliwszy się, rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, on zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym".

Oto Słowo Pańskie

Z Janem Chrzcicielem chcieli się spotykać ludzie, którzy mieli świadomość własnych problemów życiowych, własnej winy i popełnionych grzechów. Zorientowali się, że odeszli  od Boga i chcieli do Niego wrócić. Uwierzyli słowom Jana, że mogą się nawrócić. Klarowność znaku, jakim jest chrzest, wskazuje, że Bóg nie wymaga od człowieka nadzwyczajnych działań wynagradzających za grzechy. Bóg oczekuje od nas przemiany naszego myślenia co pociągnie za sobą uporządkowanie naszych życiowych celów.

Żeby Bóg mógł zaistnieć w naszym życiu i podarować nam duchowy pokój to najpierw musimy przygotować Mu drogę. Zlikwidować przeszkody zgromadzone przez lata: pychę, egoizm, który nas odizolowały od Boga i ludzi. Często tym, co stoi na drodze do spotkania z Bogiem jest beznadzieja, przez co wszędzie zauważamy tylko zło. Tych trudności  może być bardzo wiele, wszystkie powiązane są z naszymi grzechemi i niedomaganiami. Nauczanie Jana Chrzciciela nie wprowadza atmosfery beznadziei, wręcz przeciwnie pokazuje On, że chrzest jest środkiem do przemiany człowieka, jeżeli tylko człowiek będzie chciał się otworzyć na łaskę Boga i z nią współpracować.