Rozważanie na V Niedzielę Wielkanocną 02.05

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który go uprawia. Każdą latorośl, która nie przynosi we Mnie owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was będę trwać. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie – jeśli nie trwa w winnym krzewie – tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie.

Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto nie trwa we Mnie, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. Potem ją zbierają i wrzucają w ogień, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, to proście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami».

A teraz, zanim rozważymy Słowo Boże, posłuchajcie pieśni

Dzisiaj, Ewangelia ukazuje nam alegorię krzewu winnego i latorośli. To właśnie Chrystus jest prawdziwym krzewem winnym, my latoroślami, a Bóg Ojciec gospodarzem winnicy.

Bóg Ojciec pragnie byśmy dali w naszym życiu chrześcijańskim jak najwięcej owoców. To normalne i logiczne. Gospodarz winnicy sadzi winorośl i ma o nią staranie, by obrodziła jak najowocniej. Jezus w dzisiejszej Ewangelii wyraźnie podkreśla: «Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili» (J, 15,16).

Zauważ Bracie i Siostro! Jesteś wybrańcem. Bóg cię zauważył. Poprzez chrzest wszczepił cię do Kościoła, którego Głową jest Chrystus. Dlatego masz życie Chrystusa, życie chrześcijańskie. Jesteś w posiadaniu najważniejszego elementu, aby wydać owoc: więź z Chrystusem, albowiem «latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie - o ile nie trwa w winnym krzewie» (J 15,4). Jezus mówi to dobitnie w dzisiejszej Ewangelii: «Beze Mnie nic nie możecie uczynić» (J 15,5). «Jego moc to sama łagodność; nic nie jest tak delikatne i zarazem tak nieporuszone» powiedział święty Franciszek Salezy.

A teraz pomyśl: Ileż to rzeczy chciałeś zrobić w dotychczasowym życiu bez Chrystusa? Owoc jakiego Ojciec oczekuje to owoc dobrych uczynków, owoc praktykowanych cnót.

Jaka jest więź z Chrystusem, która czyni nas zdolnymi do wydania tego owocu?

Wiara i miłosierdzie, to znaczy, trwanie w Bożej łasce.

Kiedy żyjesz w łasce, wszystkie cnotliwe uczynki są owocami miłymi Ojcu. Są dziełami czynionymi przez Jezusa Chrystusa poprzez ciebie. Są dziełami Chrystusa przynoszącymi chwały Ojcu i przemieniają się dla ciebie w niebo.

Warto zawsze żyć w Bożej łasce! «Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I (...) wrzuca do ognia, i płonie» (J 15,6). To oczywista aluzja do piekła. Czy jesteś jak winna latorośl pełen życia?

Niech Matka Boża pomoże nam pomnożyć łaskę, byśmy wydali obfite owoce na chwałę Pana.