Menu

Msze Święte:

NIEDZIELA: 8.00; 10.00; 12.00 (dzieci); 16.00 (młodzież)

{kaplica w Osówce: g. 9.00}

 

DNI POWSZEDNIE: 7.00; 17:30

 

KANCELARIA PARAFIALNA:

poniedziałek - piątek: 7:30-8:30, 16.00-17.00

 

SPOTKANIA COMIESIĘCZNE:

Bierzmowani – III niedziela miesiąca godz. 16.00

Dzieci komunijne - I niedziela miesiąca godz. 12.00

Rok 2022

Komunia Święta Rocznicowa

22 maja, na Mszy Św. o godzinie 10, dzieci klas IV szkoły podstawowej z naszej parafii świętowały rocznicę przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej. Mszy Świętej przewodniczył ks. Proboszcz, a kazanie wygłosił Ks. Damian.

Gminny Dzień Strażaka

W sobotę, 21 maja, Mszą Św. o godzinie 13 zainaugurowano Gminne Uroczystości Dnia Strażaka. Eucharystii przewodniczył ks. Proboszcz, a w liturgię zaangażowali się także druhowie oraz druhny. Uroczystość uświetniła gra Gminnej Orkiestry Dętej. Po Mszy Św. odbyła się część oficjalna obchodów.

Pielgrzymka Dzieci Pierwszokomunijnych do Lichenia

11 i 18 maja 2022 r. dzieci pierwszokomunijne naszej parafii z pierwszej i drugiej grupy uczestniczyły w Pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu Starym. Uczestniczyły w Eucharystii w Bazylice NMP, zwiedzały sanktuarium i zapoznały się z jego historią oraz modliły się w intencjach, jakie kryły ich serca.

Pierwsza Komunia Święta dzieci z SP w Czernikowie

W niedzielę 15 maja kolejne grupy dzieci z naszej parafii przystąpiły do I Komunii Świętej. Na Mszach Św. o godz. 10 i 12  dzieci z klas III SP w Czernikowie w asyście najbliższych po raz pierwszy przyjęły Najświętszy Sakrament, a w piątek pierwszy raz skorzystały z sakramentu Spowiedzi świętej.

Rozpoczęcie Nabożeństw Fatimskich

13 maja o godz. 17.00 w naszej parafii uroczyście zainaugurowano nabożeństwa fatimskie. Pierwsze nabożeństwo poprowadził wikariusz ks. Mateusz Kamiński. W tym nabożeństwie uczestniczyła również pierwsza grupa dzieci pierwszokomunijnych, które w ubiegłą niedzielę miały swoją uroczystość. Procesja fatimska z figurą Matki Bożej Fatimskiej i różaniec odbyły się wokół kościoła, a po niej była sprawowana Msza św.

Pierwsza Komunia Święta dzieci z SP w Osówce i Steklinie

W niedzielę, 8 maja, dzieci z klas III SP w Osówce i Steklinie przystąpiły do I Komunii Świętej, a w piątek pierwszy raz przystąpiły do Spowiedzi świętej. Był to najważniejszy moment w życiu religijnym tych dzieci, gdyż po raz pierwszy w pełni uczestniczyły w Eucharystii, przyjmując do swoich serc Pana Jezusa ukrytego w białej Hostii. Świadomie potwierdziły też swój związek z Kościołem katolickim, zawarty podczas sakramentu chrztu św. - związek na całe życie.

Praktyka Pierwszych Sobót

To już trzecia Pierwsza Sobota przeżyta w naszej wspólnocie parafialnej. Ks. Proboszcz Krzysztof Graczyk rozpoczął te praktykę w marcu tego roku. Co miesiąc na to nabożeństwo przychodzi coraz więcej ludzi, którzy pragną szerzyć kult Niepokalanego Serca NMP. 

Wiwat maj, trzeci maj

3 maja to dla Polaków dzień szczególny. W kościele obchodzimy Uroczystość NMP Królowej Polski. Wspominamy przy tym także rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji. Na uroczystej Mszy św. o godz. 10 modliliśmy się wspólnie za naszą kochaną Ojczyznę. Eucharystii przewodniczył ks. Proboszcz razem z ks. Damianem.

Rowerowa pielgrzymka po dekanalnym szlaku

W sobotę, 30 kwietnia, grupa około 30 osób wzięła udział w pielgrzymce rowerowej po dekanacie czernikowskim. Trasa obejmowała wszystkie kościoły parafialne oraz kaplice i kościoły filialne dekanatu, a jej długość wyniosła ok. 60 km.

Pielgrzymka duchowieństwa włocławskiego do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

W ramach tegorocznych obchodów Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego miała miejsce doroczna pielgrzymka kapłanów diecezji włocławskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W tej Pielgrzymce uczestniczyli nasi duszpasterze: proboszcz ks. kan. Krzysztof Graczyk i wikariusze: ks. Damian i ks. Mateusz.

Święcenie pokarmów w naszej parafii

Wielka Sobota upływa pod znakiem oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. Jednym z obrzędów, które nierozłącznie wpisują się w ten dzień, jest święcenie pokarmów. Po raz kolejny ks. Proboszcz spotkał się z mieszkańcami Skrzypkowa, Steklinka, Steklina, Ograszki, Osówki i Pokrzywna, by wspólnie poświęcić wielkanocne koszyki przyniesione przez mieszkańców.

Święte Triduum Paschalne

Triduum Paschalne to najważniejsze uroczystości w kalendarzu liturgicznym. Bogactwo tej liturgii jest widoczne każdego dnia. Po raz kolejny w naszej parafii przeżyliśmy wspólnie mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Droga krzyżowa ulicami Czernikowa

1 kwietnia, po dwuletniej przerwie, znów mieliśmy okazję uczestniczyć w plenerowej drodze krzyżowej ulicami Czernikowa. Nabożeństwo w tej formie po raz ostatni zorganizowaliśmy w 2019 roku. W tym roku plenerowa Droga Krzyżowa była ukoronowaniem pierwszego dnia rekolekcji wielkopostnych.

Nocna Droga Krzyżowa w naszej parafii

„Droga pojednania, sztuka budowania relacji” pod takim hasłem w dniu 25 marca 2022 roku o godz. 19.00 wyruszyli nasi parafianie w nocną ciszę, aby spotkać na nowo Boga, drugiego człowieka i siebie samych. Zabrali ze sobą balast swoich dylematów, dylematów swoich najbliższych i wyruszyli w pokorze serca, aby rozeznawać.

Inauguracja Pierwszych Pięciu Sobót Miesiąca

5 marca o godz. 16 w naszej parafii zainaugurowano nabożeństwo Pięciu Pierwszych Sobót Miesiąca. Przy krzyżu na ul. Strumykowej zgromadzeni wierni modlili się modlitwą różańcową, której przewodniczył ks. Proboszcz. Następnie parafianie udali się w procesji do kościoła, gdzie kontynuowano nabożeństwo, które zakończyło sie uroczystą Mszą Św. Wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi.

Noc walki o błogosławieństwo dla Polski i pokój na Ukrainie

W noc z 26 na 27 lutego w wielu parafiach na terenie Polski, ale również i poza granicami naszej ojczyzny, odbyły się nocne czuwania o duchową ochronę Polski i pokój na Ukrainie. Głównym miejscem modlitewnego spotkania była Bazylika Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie. W tym wydarzeniu wzięła także udział grupa pielgrzymów z naszej parafii pod opieką ks. Mateusza.

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę, z racji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych - Wyklętych, o godz. 10.00 została odprawiona Msza Święta za Ojczyznę, a także o pokój na Ukrainie. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił wikariusz parafii, ks. Damian Donderowicz.

Parafialne Uroczystości Światowego Dnia Chorych

W niedzielę, 13 lutego, naszą parafię odwiedzili przedstawiciele Konińskiej Oazy Chorych. Zgromadzeni wierni mogli wysłuchać pięknych świadectw i lepiej poznać działalność tej wspólnoty. W tę niedzielę naszą parafię nawiedził także biskup senior, Wiesław Mering.

Rodzinny koncert kolęd

30 stycznia, po Mszy Św. o godzinie 12, odbył się Rodzinny Konkurs Śpiewania Kolęd. Zgromadzeni wierni mogli zobaczyć występy całych rodzin, solistów, a także podziwiać instrumentalne wykonania na przeróżnych instrumentach. Za organizację koncertu odpowiadał pan Adam Kuczyński.

Jasełka 2022

16 stycznia, na Mszy Św. o godzinie 12, zgromadzeni wierni mogli obejrzeć jasełka w wykonaniu dzieci z klas trzecich, które przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej. Występ dzieci łączył w sobie świat biblijny, bajkowy i ten współczesny. Mogliśmy obejrzeć nie tylko Trzech Króli, ale także Jasia i Małgosię, Smerfetkę, czy Dziewczynkę z zapałkami.

Orszak Trzech Króli w Czernikowie

W Uroczystość Objawienia Pańskiego, spod Urzędu Gminy w Czernikowie, o godz. 11 wyruszył kolejny już Orszak Trzech Króli. W ten sposób nasza wspólnota postanowiła oddać cześć i chwałę narodzonemu Jezusowi. Każdy uczestnik orszaku otrzymał koronę i śpiewnik, by aktywnie włączać się w śpiew pięknych polskich kolęd.

Kontakt

Parafia p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Czernikowie

ul. 3 Maja 13
87 – 640 Czernikowo
woj. kujawsko – pomorskie,
pow. toruński, gm. Czernikowo,
tel. +48 54 288 92 41
tel. +48 519 496 293
e-mail: czernikowo@diecezja.wloclawek.pl

[obiekt mapy] Lokalizacja Parafii na mapie