Stronicowanie

• 2022.11.19

Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski wobec działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich

W przestrzeni publicznej coraz częściej słyszymy pytania o postawę Jana Pawła II wobec dramatu wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i bezbronnych przez duchownych, a także o sposób reagowania na tego rodzaju przestępstwa podczas jego pontyfikatu. Coraz głośniej stawiana jest teza, że Papież nie podchodził właściwie do tego rodzaju czynów i niewiele robił, aby ten problem rozwiązać, a nawet go ukrywał. Wydaje się, że panuje swego rodzaju moda na formułowanie tego typu opinii. Wpisuje się to w próby podważenia autorytetu Jana Pawła II, a nawet zakwestionowania jego świętości, potwierdzonej w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. W  konsekwencji stanowi to usiłowanie pomniejszenia znaczenia tego wyjątkowego pontyfikatu dla Kościoła, świata, kultury i człowieka.

• 2022.11.12

Rozważanie na XXXIII Niedzielę Zwykłą 13.11

Nikt bowiem kto ma chociażby odrobinę zdrowego rozsądku nie będzie traktował poważnie katastroficznych produkcji Hollywoodu. Oglądamy to z dreszczykiem emocji i podniecenia i kwitujemy stwierdzeniem: „ano, ładna bajeczka”. Niestety podobnym stwierdzeniem kwitujemy (czasami nawet podświadomie) Słowo Boże mówiące o końcu świata. Kto -tak na dobrą sprawę- przejął się słowami proroka Malachiasza z dzisiejszego pierwszego czytania, kto je dzisiaj w ogóle usłyszał? „Oto nadchodzi dzień, palący jak piec, a wszyscy pyszni i wszyscy wyrządzający krzywdę będą jak wysuszona słoma, w ten dzień sądu …”.

• 2022.11.11

Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości

11 listopada to szczególny dzień dla wszystkich Polaków. To właśnie dziś obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. O godzinie 10 zgromadziliśmy się w kościele parafialnym, by uczestniczyć w Eucharystii za naszą ojczyznę. Mszy Św. przewodniczył ks. Proboszcz, który wygłosił także do wiernych homilię.

• 2022.11.05

Rozważanie na XXXII Niedzielę Zwykłą 06.11

Liturgia słowa dzisiejszej niedzieli kieruje Nasze oczy na niebo, na życie wieczne,  tajemnicę zmartwychwstania. Co tam będzie? Wieczność jest radykalnie odmienna niż porządek doczesności. Ci, którzy staną się uczestnikami zmartwychwstania, rozpoczną nowe życie, którego kształt jest znany tylko Bogu, bo „Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją!”.

• 2022.10.29

Rozważanie na Uroczystość Poświęcenia Kościoła Własnego 30.10

Nasze drogi powinny prowadzić do świątyni, bowiem to właśnie w niej można odpowiedzieć na pytanie z dzisiejszej Ewangelii: „Za kogo Mnie uważacie?”. Jeśli mamy odpowiedzieć: „Za Syna Bożego, za mojego Zbawiciela i Przyjaciela”, to musimy do świątyni podejść odpowiedzialnie i zrozumieć, czym ma ona dla nas być? Odpowiedź jest dość prosta.

• 2022.10.29

Orszak Wszystkich Świętych

W piątek, 28 października, o godz. 17.00 na cmentarzu parafialnym rozpoczęliśmy kolejny już Orszak Wszystkich Świętych. Wzięły w nim udział dzieci i młodzież ze swoimi rodzicami, dziadkami i opiekunami.

• 2022.10.23

Diecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę

Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu z rozważaniem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego rozpoczęła się 21 października br. diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę, mająca na celu uroczyste zaproszenie Matki Bożej do Nawiedzenia Diecezji Włocławskiej.

• 2022.10.22

Rozważanie na XXX Niedzielę Zwykłą 23.10

Niestety takie jest rozumowanie wielu spośród nas. Modlę się za grzeszników „szczególnie tych, którzy najbardziej potrzebują Miłosierdzia Bożego”, ale to nigdy nie jestem ja sam. To są zawsze „ci inni”. To oni są grzeszni, to oni się w życiu pogubili, to oni potrzebują miłosierdzia, to oni oszuści, złodzieje, cudzołożnicy, zdziercy, pijacy, panny z dzieckiem, ladacznice, narkomani, to oni. A ja cóż mam sobie do zarzucenia? Najwyżej „paciorka nie odmówię”, albo „może czasami coś niepotrzebnego powiem”. I to wszystko, co mogę sobie zarzucić.

• 2022.10.15

Rozważanie na XXIX Niedzielę Zwykłą 16.10

Zdawać by się mogło, że nasze modlitwy nie są wysłuchiwane, że nasze prośby to, „jak grochem o ścianę” milczenia ze strony Boga. A czy nie jest raczej tak, że modląc się nie wierzymy, że prośby nasze będą wysłuchane, albo tak, że prosząc nie dodajemy „nie moja, ale Twoja wola”?

• 2022.10.13

Odnowienie Zawierzenia Matce Bożej Fatimskiej przez Wspólnotę Parafialną

Orędzie Fatimskie wzywa do modlitwy, zwłaszcza różańcowej oraz do pokuty w intencji wynagradzania za grzechy innych, za grzechy współczesnego świata - mówił ks. kan. Krzysztof Graczyk, który przewodniczył nabożeństwu fatimskiemu i Mszy św. w kolejną rocznicę szóstego objawienia się Matki Bożej dzieciom fatimskim.

Stronicowanie