Stronicowanie

• 2022.10.08

Rozważanie na XXVIII Niedzielę Zwykłą 09.10

Syryjski wódz Naaman chciał i umiał okazać wdzięczność za uzdrowienie. Niewierny i pogardzany przez prawowiernych Żydów, trędowaty Samarytanin także wiedział, co to jest wdzięczność. Ale, czy ja wiem, co to jest wdzięczność? Jakże często wołam o pomoc? Jakże często się jej domagam, a nawet żądam, ale zwrotu „dziękuję bardzo” nie ma w moim słowniku.

• 2022.10.01

Rozważanie na XXVII Niedzielę Zwykłą 02.10

Rzeczywiście, gdyby wiara moja była chociażby jak ziarno gorczycy mógłbym góry przenosić. Ale niestety nie jest i dlatego niejednokrotnie tak bardzo cierpię, bo nie umiem zaufać Bogu, bo za bardzo liczę na własne siły, na moje koneksje, znajomości i układy, na mój spryt i przebiegłość. I co więcej, uważam się za wierzącego, za kogoś, komu należy się szacunek i takie lub inne „Boże usługi”. Ale czy tak powinno być?

• 2022.09.24

Rozważanie na XXVI Niedzielę Zwykłą 25.09

Pan poprzez tą opowieść pokazuje nam jak ważne jest, by dbać o naszych bliźnich. Nasze decyzje i czyny za życia mogą mieć katastrofalne skutki po śmierci. Musimy nauczyć się dostrzegać ich potrzeby i właściwie na nie reagować. Nawet największe pieniądze bez drugiego człowieka będą nic nie warte.

• 2022.09.17

Rozważanie na XXV Niedzielę Zwykłą 18.09

Jezus Chrystus wskazuje dzisiaj uczniom w Ewangelii: „Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!”. Wydaje się, że ta przestroga odnosi się najpierw do pierwotnego znaczenia tego słowa, które oznaczało zabezpieczenie, oparcie, pewność. Z czasem słowo „mamona” zaczęło bożka pieniędzy i bogactwa. Słowo Boże daje nam jednak także i inną przestrogę. Chodzi o to, że nad pieniądzem trzeba panować. W innym wypadku on zapanuje nad człowiekiem.

• 2022.09.11
    Pielgrzymka do Łagiewnik

W sobotę, 10 września, grupa 25 osób udała się wraz z ks. Damianem do Krakowa-Łagiewnik. Pielgrzymi zwiedzili Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, klasztor, a także Centrum Jana Pawła II. W kaplicy kapłańskiej ks. Damian odprawił natomiast Mszę Świętą.

• 2022.09.10

Rozważanie na XXIV Niedzielę Zwykłą 11.09

Syn marnotrawny – przepiękna opowieść nie tylko o marnotrawnym i zarozumiałym synu, ale przede wszystkim o Miłosiernym i pełnym mądrości Ojcu. Wszyscy z ufnością i nadzieją tak właśnie myślimy o Bogu, na Którego Miłosierdzie i przebaczenie liczymy. Inaczej być zresztą nie może, bo to właśnie był cel przypowieści Chrystusa – pokazać nam Miłosierdzie Boga Ojca.

• 2022.09.09

Odpust ku czci Matki Bożej Siewnej

W czwartek, 8 września, tradycyjnie obchodziliśmy odpust parafialny ku czci Narodzenia NMP (Matki Bożej Siewnej). Uroczysta suma odpustowa rozpoczęła się o godz. 17:30. Przewodniczył jej ks. prał. prof. Ireneusz Werbiński z Torunia wraz z ks. proboszczem.

• 2022.08.29

Dożynki wojewódzko-diecezjalne w Kruszynie

W niedzielę, 28 sierpnia, na lotnisku w Kruszynie odbyły się dożynki diecezji włocławskiej i województwa kujawsko-pomorskiego. Mszy św. przewodniczył ks. bp Krzysztof Wętkowski. Dekanat czernikowski reprezentował ks. Proboszcz Krzysztof Graczyk.

• 2022.08.27

Rozważanie na XXII Niedzielę Zwykłą 28.08

Aby być szczęśliwym trzeba być pokornym! Trudna to prawda i bardzo niepopularna. Przecież człowiek pokorny jest na każdym kroku wykorzystywany, wyśmiewany, jest słaby, niezaradny, nie ma - koniecznej w współczesnym świecie - asertywności, jest życiowym niedorajdą. Czy to jest realne i możliwe we współczesnym życiu, gdzie każdy musi być silny, asertywny, znać swoją wartość, umieć się bronić i dbać o swoje?

• 2022.08.24

Odpust parafialny ku czci św. Bartłomieja

W środę, 24.08, świętowaliśmy Uroczystość Św. Bartłomieja, patrona naszego kościoła i parafii. Sumie odpustowej z procesją eucharystyczną przewodniczył Biskup Włocławski Krzysztof Wętkowski.

Stronicowanie